لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

محافظه کاران خواستار برگزاری تظاهرات برای « اعلام نفرت» از سران اصلاح طلب شدند


یک حامی دولت در مراسم تشییع جنازه صانع ژاله تصویر آیت الله خامنه ای را بلند کرده است. قانع ژاله، عضویت برادرش صانع ژاله در بسیج را تکذیب کرد - ۱۶ فوریه ۲۰۱۱
یک حامی دولت در مراسم تشییع جنازه صانع ژاله تصویر آیت الله خامنه ای را بلند کرده است. قانع ژاله، عضویت برادرش صانع ژاله در بسیج را تکذیب کرد - ۱۶ فوریه ۲۰۱۱

دولت ایران خواستار برگزاری یک راه پیمایی در روز جمعه شده تا به گفته خود، نسبت به اقدام اصلاح طلبانی که ۲۵ بهمن ماه دست به تظاهرات زدند، «تنفر و انزجار» خود را اعلام کنند.

«شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی» روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای از شهروندان تهران خواسته است بعد از نماز جمعه تهران، به یک تظاهرات دولتی به پیوندند تا از آنچه «جنايات ددمنشانه و تحركات» «سران فتنه و منافقان كوردل» و «هم پیمان» آنان خوانده، ابراز خشم کنند.

قانونگذاران محافظه کار ایران میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران اصلاح طلبان را به سازماندهی اعتراضات ضد دولتی متهم کرده اند که طی آن هزاران نفر در خیابان های تهران و دیگر شهر های ایران به سردادن شعار پرداختند.

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گفت او از درخواست ها برای مجازات دو رهبر اصلاح طلب حمایت می کند.

رهبران مخالفان با بی اعتنایی به تهدیدها، روز چهارشنبه بیانیه ای هایی منتشر کردند. مهدی کروبی اعلام کرده حاضر است «هرگونه هزینه» ای را برای کشورش بپردازد، درحالی که میرحسین موسوی تظاهرات روز دوشنبه را «دستاورد بزرگ» ملت و جنبش سبز خواند.

آنان خواستار برگزاری یک راه پیمایی برای نشان دادن همبستگی مردم ایران با خیزش مردم مصر و تونس علیه حاکمان مستبد بودند.

از سال ۲۰۰۹، تظاهرات روز دوشنبه مخالفان بزرگترین اعلام حضور خیابانی معترضان بود. در سال ۲۰۰۹میرحسین موسوی و مهدی کروبی، اعتراضات خیابانی بزرگی را پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات مناقشه برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری رهبری کردند.

در همین حال، تلویزیون دولتی ایران از بروز درگیری میان فعالان مخالف و وفاداران به حکومت در تشیع جنازه صانع ژاله، دانشجوی رشته هنر در تهران خبر داد. صانع ژاله، در تظاهرات ۲۵ بهمن ماه کشته شد. رسانه های دولتی وی را بسیجی حامی حکومت توصیف کرده اند. اما قانع ژاله برادر وی، روز چهارشنبه در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، عضویت صانع ژاله در بسیج را تکذیب کرد. پیشتر نیز رسانه های مخالف تصویری از او هنگام دیدار با آیت الله منتظری را منتشر کردند.

XS
SM
MD
LG