لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

اعتراض عفو بین الملل به سرکوب تظاهرات ۲۵ بهمن


اعتراض عفو بین الملل به سرکوب تظاهرات ۲۵ بهمن
اعتراض عفو بین الملل به سرکوب تظاهرات ۲۵ بهمن

سازمان عفو بین الملل، از نهاد های بین المللی حامی حقوق بشر سرکوب روز دوشنبه مخالفان دولت ایران و بازداشت ده ها نفر از آنان را محکوم کرد.

عفو بین الملل می گوید سرکوب معترضان در ایران با هدف ایجاد مانع برای اقدامات فعالان و خفقان برای مخالفان بوده صورت گرفته است.

حسیبه حاج‌ صحراوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل گفت:«ایرانی ها حق تجمع و بیان مسالمت آمیز حمایت خود از مردم مصر و تونس را دارند.»

به گفته حسیبه حاج صحراوی، «در حالیکه مقامات مسوولیت حفظ امنیت عمومی را دارند، این موضوع نباید بهانه ای برای ممنوعیت و متفرق کردن آنهایی باشد که می خواهند از حقوق خود استفاده کنند.»

عفو بین الملل اعلام کرده است که دوشنبه ۲۵ بهمن ماه، علاوه بر تهران اعتراضات در شهرهای دیگر کشور از جمله اصفهان، شیراز و کرمانشاه صورت گرفته است.

تظاهرات مخالفان دولت در حمایت از مردم مصر و تونس در حالی صورت می گیرد که دولت ایران از پیش تدابیر امنیتی برای پیشگیری از وقوع این تظاهرات را صورت داده بود. مقامات امنیتی مهدی کروبی از رهبران مخالف را در حصر خانگی قرارداند و روز دوشنبه مانع خروج میرحسین موسوی از خانه اش شدند. آنان شماری از فعالان سیاسی نزدیک به رهبران مخالف دولت را نیز بازداشت کرد.

چند روز پیش، سردار حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران اعلام کرده بود: «فتنه گران جنازه ای بيش نيستند و با هرگونه تحرک آن ها به شدت برخورد می کنيم.»

شبکه های خبری بین المللی گزارش داده اند که روز دوشنبه ده ها هزار نفر از مخالفان دولت ایران در تهران دست به تظاهرات زدند. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کردند.

این بزرگترین تظاهرات مخالفان دولت ایران در سال جاری بوده است.

XS
SM
MD
LG