لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۱

مورگان اورتگاس خواستار فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی برای توقف اعدام‌ها شد


مورگان اورتگاس سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایالات متحده در مصاحبه با صدای آمریکا
مورگان اورتگاس سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایالات متحده در مصاحبه با صدای آمریکا

سخنگوی اسبق وزارت امور‌خارجه ایالات متحده در گفتگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا خواستار فشار بیشتر از سوی ایالات متحده و اروپا بر جمهوری اسلامی برای توقف اعدام‌ها شد.

مورگان اورتگاس، در پاسخ به پرسشی درباره اعدام محسن شکاری و استفاده حکومت ایران از اعدام‌ به عنوان ابزاری برای سرکوب مخالفان گفت: «این امر، بسیار غم‌انگیز و ناراحت‌کننده است.با توجه به آنچه در ایران در حال وقوع است، ما به عنوان دولت آمریکا آن طور که باید و شاید عمل نمی‌کنیم و به اندازه کافی بر این رژیم برای توقف اینگونه رفتارها فشار وارد نمی‌آوریم.»

او در پاسخ به پرسشی درباره این که مردم ایران چگونه می‌توانند کمک‌های اثربخش و کاربردی‌‌تر بیشتری از سوی جامعه جهانی دریافت کنند، گفت: «به نظر من حمایت افکار عمومی از این مسئله بسیار مهم است. همین حمایت‌هاست که به سیاستمداران آمریکا فشار وارد می‌کند تا به مذاکرات هسته‌ای بازنگردند، چون تنها نتیجه بازگشت به مذاکرات، قدرت گرفتن بیشتر این ستمکاران است.»

اورتگاس همچنین درباره اقدامات کاربردی از سوی اتحادیه اروپا در همراهی با معترضان ایران گفت: «اروپا باید کارهای بیشتری در این زمینه انجام دهد، ارتباطات تجاری‌اش را با حکومت ایران قطع کند، پروازها را از تهران به اروپا ممنوع کند و مانع ورود دیپلمات ها و مقام‌های ایرانی و خانواده‌هایشان به اروپا شود.»

سخنگوی اسبق وزارت امور‌خارجه ایالات متحده افزود: «اروپا نباید اجازه دهد تا این افراد در اروپا برای خودشان زندگی مجلل همراه با لذت به راه بیاندازند. ما شاهد حمله ها و ترورهایی بوده‌ایم که از سوی جمهوری اسلامی در خاک اروپا صورت گرفته. رهبران کشورهای دموکراتیک باید در کنار مردم ایران بایستند و مناسباتشان را با این رژیم قطع کنند و تا تغییر رفتار حاکمان ایران فشارهای خودشان را افزایش و ادامه دهند.»

مورگان اورتگاس در پایان با اشاره به دختران و زنان شجاع ایرانی گفت: «من در کنار شما و حامی شما هستم. من پیام های زیادی از شما می‌گیرم. غم و درد شما را حس می‌کنم. در بیشترین پیام هایی که می گیرم، ایرانی‌ها به من می‌گویند که صدای آنها هستم، شما انگیزه من هستید و من اینجا پشت زنان ایران ایستاده‌ام.»

مورگان اورتگاس: باید بیشتر به رژیم ایران فشار آورد تا اعدام‌ها متوقف شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

  • 16x9 Image

    امیر گیتی

    امیر گیتی، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، و فناوری. 

    امیر گیتی حرفه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری را از ایران آغاز کرد. او پس از خروج از ایران و همکاری با رسانه‌های خبری خارج از کشور، در سال ۲۰۲۱ به صدای آمریکا پیوست. 

    امیر گیتی از کالیفرنیا برای صدای آمریکا گزارش تهیه می‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG