لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

طراح بازی کامپیوتری مورد علاقه محسن شکاری «شجاعت» او را ستود


تصویری از محسن شکاری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
تصویری از محسن شکاری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

دیوید جفی کارگردان و طراح آمریکایی بازی‌ ویدئویی مورد علاقه محسن شکاری به اعدام این معترض ۲۳ ساله توسط جمهوری اسلامی واکنش نشان داد.

دیوید جفی در حساب توییتر رسمی خود نوشته است: «غمناک، اسفناک، سوزناک. هرکسی که در برابر آن گونه «رهبری» که در ایران هست بایستد نزد من یک قهرمان است. محسن شکاری، قوی و در آرامش باش. امیدواریم که شجاعت، قدرت و فعالیت تو الهام بخش میلیون‌ها نفر باشد. کریتوس مطمئناً تو را دوست می‌داشت!»

دیوید اسکات جفی، طراح کارگردان و طراح بازی ویدئویی آمریکایی است که به خاطر کارگردانی سری بازی‌هایی مثل «فلز درهم تنیده» و «کریتوس» (خدای جنگ) شهرت دارد.

اعدام محسن شکاری، موج گسترده جهانی در محکومیت جمهوری اسلامی را به دنبال داشته است. از چهره‌های هنری و ورزشی داخل و خارج کشور تا سیاستمداران و فعالان حقوق بشر در شبکه های اجتماعی ضمن همدردی، دولت ایران را به خاطر این رفتار خصمانه و ناعادلانه محکوم کردند.

جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، ۱۷ آذرماه، محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله را با اتهام‌هایی مثل «محاربه» اعدام کرد.

اگرچه دادگاه‌های انقلاب از آغاز اعتراض‌های سراسری تاکنون برای دستکم ده نفر از معترضان بازداشتی حکم اعدام صادر کرده‌اند اما محسن شکاری اولین متهمی است که به رغم هشدار نهادهای حقوق بشری اعدام شد.

قوه قضاییه اتهام محسن شکاری را «بستن خیابان ستارخان، اغتشاش، محاربه از طریق کشیدن سلاح به قصد جان و ایجاد رعب و وحشت و سلب آزادی و امنیت مردم و همچنین جرح عمدی با سلاح سرد به مامور بسیج حین انجام وظیفه» عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG