لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۳

پیکر محسن شکاری «در محاصره نیروهای امنیتی» به خاک سپرده شد


تصویری از محسن شکاری که در شبکه‌های اجتماعی ممنتشر شده است.
تصویری از محسن شکاری که در شبکه‌های اجتماعی ممنتشر شده است.

پیکر محسن شکاری، ۲۴ ساعت پس از اعدام توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز جمعه در آرامستان «بهشت‌زهرا» در تهران به خاک سپرده شد.

به نوشته حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر، مراسم خاکسپاری به‌شرط عدم اطلاع‌رسانی و تنها با حضور چند نفر از اعضای خانواده شکاری برگزار شد. این گزارش می‌افزاید مراسم در محاصره تعداد زیادی از نیروهای امنیتی جمهوری‌اسلامی برگزار شد.

جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، ۱۷ آذرماه، محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله را با اتهام‌هایی مثل «محاربه» اعدام کرد.

اگرچه دادگاه‌های انقلاب از آغاز اعتراض‌های سراسری تاکنون برای دستکم ده نفر از معترضان بازداشتی حکم اعدام صادر کرده‌اند اما محسن شکاری اولین متهمی است که به رغم هشدار نهادهای حقوق بشری اعدام شد.

قوه قضاییه اتهام محسن شکاری را «بستن خیابان ستارخان، اغتشاش، محاربه از طریق کشیدن سلاح به قصد جان و ایجاد رعب و وحشت و سلب آزادی و امنیت مردم و همچنین جرح عمدی با سلاح سرد به مامور بسیج حین انجام وظیفه» عنوان کرده است.

اعدام محسن شکاری، موج گسترده جهانی در محکومیت جمهوری اسلامی را به دنبال داشته است.

کارشناسان سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۱۷ آذر ضمن محکوم کردن اجرای نخستین حکم اعدام یکی از شرکت‌کنندگان در اعتراضات سراسری، نسبت به خطر اعدام‌های بیشتری که جان بازداشت‌شده را تهدید می‌کند، هشدار دادند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، «اعدام‌های پس از محاکمه‌های ناعادلانه» اقداماتی بی‌اساس و خودسرانه در «سلب حق زندگی» از این افراد است. آنها از حکومت جمهوری اسلامی خواستند که حکم اعدام این افراد را بی‌درنگ لغو کند.

XS
SM
MD
LG