لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

اعتصاب غذا در زندان عادل‌آباد شیراز؛ محمد داوری به «بی‌عدالتی» در قبال زندانیان اعتراض کرده بود


محمد داوری. آرشیو
محمد داوری. آرشیو

اتحادیه آزاد کارگران ایران روز پنجشنبه ۲۴ خرداد، با اشاره به اعتصاب غذای محمد داوری، فعال کارگری زندانی در زندان عادل‌آباد شیراز، نوشت که او از روز شنبه ۱۹ خرداد، تاکنون هیچگونه تماسی با خانواده خود نداشته و این موضوع منجر به نگرانی آنها شده است.

بر اساس این گزارش، آقای داوری که به دلیل اعتراض به بی‌عدالتی و نحوه برخورد مسئول فروشگاه زندان عادل‌آباد برای تنبیه از «بند سبز بزرگسالان» به سلول انفرادی این زندان که وضعیت بهداشتی نامناسبی دارد، منتقل شده، در اعتراض به این اقدام دست به اعتصاب غذا زده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران نسبت به پیامد اعتصاب غذای این زندانی سیاسی برای جان او هشدار داد.

پیشتر خبرگزاری هرانا روز چهارشنبه ۲۳ خرداد، به نقل از یک منبع مطلع نزدیک به خانواده آقای داوری نوشته بود که «انتقال تنبیهی محمد به سلول انفرادی پس از اعتراض او و تعدادی از زندانیان به نحوه برخورد مسئول فروشگاه زندان و ایجاد تنش میان آنها صورت گرفت.»

پیش از این هم پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارشی درباره وضعیت زندان اوین به شرایط بد «زندانیان غیر خودی» اشاره کرده بود.

بر اساس این گزارش، همزمان با این فعال کارگری، «دو زندانی سیاسی دیگر به نام‌های سجاد زارع و سیروس مولودی نیز به سلول انفرادی منتقل شدند که آقای مولودی روز چهارشنبه به بند سبز زندان بازگردانده شد و آقای زارع نیز به بند قضایی زندان عادل‌آباد شیراز (سوییت) انتقال یافت.»

محمد داوری روز ۲۶ اردیبهشت امسال بازداشت و برای گذراندن دوره محکومیتش به زندان عادل‌آباد منتقل شد.

وی در اوایل آذر سال گذشته توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به اتهام «توهین به رهبری» به سه سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور با ابطال گذرنامه، منع فعالیت در فضای مجازی و اقامت اجباری در شهرستان بردسیر کرمان به مدت دو سال و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام به نفع گروه های معاند در فضای مجازی» به یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

هرانا اشاره کرد که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی سه سال حبس برای او قابل اجرا است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده محمد داوری در مورد جزئیات روند دادگاه به هرانا گفته بود: «دادگاه در رابطه با طرح اتهام توهین به رهبری علیه متهم هیچ مصداقی را اعلام نکرد. همچنین بخش دیگری از پرونده وی از بابت اتهام نشر اکاذیب در دادگاه کیفری شیراز در حال بررسی است.»

جلسه دادرسی به اتهامات محمد داوری روز ۲۸ آبان ۱۴۰۲، به طور غیابی در این مرجع قضایی برگزار شده بود.

محمد داوری پیش از این نیز به دلیل فعالیت های صنفی خود بازداشت و زندانی شده است.

در همین حال، همسر محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، از انتقال تنبیهی او به سلول انفرادی پس از «اعتراض به گران‌فروشی میوه و تره‌بار» به زندانیان و «دزدی آشکار» از آنها خبر داد.

فاطمه ملکی روز چهارشنبه ۲۳ خرداد، در یادداشتی اینستاگرامی نوشت که محمد نوری‌زاد در «دو ماه اخیر درگیر اعتراض به گران‌فروشی میوه و تره‌بار به زندانیان بوده؛ زندانیانی که اغلب آنها در تامین نیازهای روزمره خود درمانده‌اند.»

این عضو خانواده زندانیان سیاسی توضیح داد که محمد نوری‌زاد نتوانست شاهد این «دزدی آشکار»، آن‌هم از زندانی باشد و پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراضش، از روز شنبه ۱۹ خرداد دست به اعتصاب غذا و دارو زده و از ملاقات حضوری و تماس تلفنی هم خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG