لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

محمد داوری، فعال حقوق زندانیان سیاسی، به زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شد


محمد داوری، فعال مدنی محکوم به زندان
محمد داوری، فعال مدنی محکوم به زندان

محمد داوری، فعال مدنی ساکن شیراز، روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت برای گذراندن محکومیت حبس چهار سال و نیم خود به زندان عادل‌آباد این شهر منتقل شد.

دادگاه انقلاب شیراز آذرماه گذشته این دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه گلستان شیراز را به اتهامات «توهین به رهبری» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام» محاکمه کرده بود.

او در این پرونده به چهار سال و نیم حبس، دو سال تبعید به شهرستان بردسیر در استان کرمان، دو سال منع خروج از کشور و محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده که سه سال از محکومیت حبس او قابل اجرا خواهد بود.

به گزارش صدای آمریکا، این فعال حقوق زندانیان سیاسی به نشانه اعتراض به روند «دادرسی غیر عادلانه» و «پرونده سازی وزارت اطلاعات» از حضور در مراحل بازپرسی و دادگاه انقلاب خودداری کرده است.

به گزارش وبسایت «حقوق بشر در ایران»، شعبه ۱۰۹ دادگاه کیفری ۲ شیرازهم در آذرماه گذشته این زندانی سیاسی پیشین را به اتهام «نشر اکاذیب در فضا مجازی»، به پرداخت جریمه نقدی محکوم کرده بود.

محمد داوری روز ۲۵ اردیبهشت، در پستی اینستاگرامی از ادامه فعالیت صفحه شخصی‌اش در این شبکه اجتماعی به وسیله «دوستی عزیز» خبر داده تا «با فعالیت خود خاری باشد در چشم دشمنان».

محمد داوری، فعال حقوق زندانیان سیاسی
محمد داوری، فعال حقوق زندانیان سیاسی

این فعال حقوق زندانیان سیاسی تاکنون بارها بازداشت و زندانی شده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارم اردیبهشت در گزارش سالانه خود اعلام کرد که جمهوری اسلامی در سال گذشته میلادی، آزادی بیان مردم ایران را بیش از پیش محدود کرده است.

به گزارش «خانه آزادی»، حکومت ایران از جمله ناقضان آزادی در سال گذشته میلادی معرفی شده و ایران از لحاظ برخورداری از شاخص آزادی همچنان به عنوان کشوری «غیر آزاد» شناخته شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز جمهوری اسلامی را «یکی از سرکوب‌گرترین دولت‌های جهان» در حوزه آزادی رسانه‌ها معرفی کرده و ایران را از لحاظ آزادی بیان در میان ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۷۷ طبقه‌بندی کرده است.

XS
SM
MD
LG