لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر به زوج کنشگر؛ محکومیت آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی به بیش از سه سال و نیم حبس


آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی
آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی

قوه قضاییه جمهوری اسلامی حکم دادگاه تجدیدنظر پرونده آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی، دو مترجم و کنشگر حقوق کارگران، را مبنی بر صدور رأی نهایی «سه سال و هفت ماه زندان» به آنها ابلاغ کرد.

بر اساس گزارش کانون نویسندگان ایران در روز یک‌شنبه ۲۰ خرداد به نقل از خانواده این دو فعال کارگری، در حکم دادگاه تجدید نظر، میزان مجازات حبس برای آنها کاهش یافته است.

بنا بر حکم دادگاه بدوی، مهتدی و اسداللهی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام»، به‌ ترتیب، به شش سال زندان و پنج سال و هشت ماه زندان محکوم شده بودند.

خانواده این زوج کنشگر گفته‌اند که بنا بر حکم دادگاه تجدیدنظر، محکومیت هر یک از آنها به «سه سال و هفت ماه» زندان تبدیل شده است.

آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ به همراه شماری دیگر از فعالان مدنی در پی ملاقات با سسیل کولر و ژاک پاری، زوج فرانسوی و کارمند «اتحادیه آموزشی و تحصیلی فرانسه»، بازداشت شدند.

این دو شهروند فرانسوی که برای تعطیلات به ایران سفر کرده بودند در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و محمدجعفر منتظری، دادستان کل، خرداد همان سال آنها را به «جاسوسی» متهم کرد.

ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر و محکومیت این زوج کنشگر به بیش از سه سال و نیم حبس، در حالی است که در ماه گذشته بیش از ۷۰۰ فعال فرهنگی، صنفی، و سیاسی در بیانیه‌ای آزادی «بی قید و شرط» کیوان مهتدی و همسرش آنیشا اسداللهی را خواستار شده‌اند.

XS
SM
MD
LG