لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

‌کرونا در ایران | ورود «امیکرون» تایید شد؛ افزایش درخواست‌ها برای تعطیلی مدارس


تهران - آرشیو
تهران - آرشیو

اولین مورد ابتلا به گونه جدید ویروس کرونا -امیکرون - در ایران شناسایی شد.

به گزارش آسوشیتدپرس،‌ این خبر در حالی منتشر می‌شود که کمتر از یک ماه قبل، دانشمندان سازمان بهداشت جهانی نسبت به این گونه نگران‌کننده ویروس کرونا که در سراسر جهان پخش شده است، هشدار داده بودند.

حدود ۶۰ درصد از جمعیت ۸۵ میلیون نفری ایران دو دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

ویروس کرونا بیش از ۱۳۱ هزار نفر را در ایران کشته است و این رقم بدترین میزان مرگ و میر در خاورمیانه محسوب می‌شود.

برای نمونه تنها در روز دوم شهریور، ۷۰۹ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. کارشناسان می‌گویند در ماه‌های اخیر به دلیل واکسیناسیون تعداد مرگ و میرها در ایران کاهش یافته است.

ایران در هفته‌های اخیر واکسیناسیون را سرعت بخشیده است. بیش از ۵۰ میلیون ایرانی دز دوم خود را دریافت کرده اند و ۳.۵ میلیون نفر دوز سوم را دریافت کرده‌اند.

به نوشته آسوشیتدپرس،‌ زمانی که ابراهیم رئیسی، اواخر اوت دولت خود را تشکیل داد، تنها ۷ میلیون ایرانی واکسینه شده بودند.

ایران بیشتر از واکسن سینوفارم ساخت چین استفاده می‌کند، هرچند واکسن روسی اسپوتنیک-وی و واکسن ساخت شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا نیز استفاده می‌شود.

با شناسایی نخستین مورد ابتلا به این گونه جدید، مقامات ایرانی از افرادی که دو دوز واکسن دریافت کرده اند خواستند که نوبت سوم خود را نیز در اسرع وقت دریافت کنند.

در همین حال، به نوشته ایسنا، دکتر مجید مختاری، عضو «کمیته عملی مقابله با کرونا» می‌گوید «امیکرون اکنون در سنین پایین‌تر دیده می‌شود، اما اگر [ویروس] تغییر رفتار دهد، ممکن است در سنین بالا هم مشکل‌ساز شود.»

بنا بر این گزارش، آقای مختاری گفته است که «کمیته علمی توصیه می‌کند تا چند هفته دیگر حتی اگر ممکن است مدارس را تعطیل کنیم.»

او با نزدیک شدن به شب یلدا، بر استفاده از ماسک، پرهیز از تجمع، و حفظ فاصله اجتماعی تاکید کرده و گفته است که گیرندگی امیکرون دو تا سه برابر بیش از گونه دلتا است.

با شیوع ویروس کرونا در ایران و مرگ صدها نفر در روز، بسیاری به تصمیم اولیه آیت الله خامنه‌ای برای ممنوع کردن واکسن‌های موثر غربی اعتراض و وی را مسئول آن مرگ‌و‌میرها معرفی کردند.

XS
SM
MD
LG