لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

تلفات ناشی از کرونا در آمریکا؛ کارشناسان بهداشت: بخشی از مرگ‌ و میرها «اجتناب‌پذیر» بود


یکی از کارکنان بیمارستان در ایالت لوئیزیانای آمریکا جنازه یک قربانی کرونا را برای انتقال به سردخانه آماده می‌کند - اوت ۲۰۲۱
یکی از کارکنان بیمارستان در ایالت لوئیزیانای آمریکا جنازه یک قربانی کرونا را برای انتقال به سردخانه آماده می‌کند - اوت ۲۰۲۱

داده‌های موجود نشان می‌دهند که ۲۰۰ هزار مورد از تلفات ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا پس از فراهم شدن واکسن کرونا رخ داده است.

تلفات ناشی از کرونا در آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۳ آذر، از مرز ۸۰۰ هزار نفر گذشت. ۲۰۰ هزار مورد از این تلفات بعد از آن رخ داد که واکسن کرونا در دسترس بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، در حالی که آمریکا ۴ درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهد، ولی حدود ۱۵ درصد از ۵.۳ میلیون تلفات کرونا گزارش شده در جهان - یعنی ۸۰۰ هزار نفر - در این کشور بوده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ضمن اشاره به آنچه که آن را «یک نقطه عطف غم انگیز» خواند، مجدداً از آمریکایی‌هایی که واکسینه نشده‌اند خواست که خود و فرزندانشان واکسینه شوند و از آنهایی که واکسن زده اند خواست تا دز یادآور را نیز بزنند.

کارشناسان بهداشت می‌گویند بسیاری از این مرگ و میرها در آمریکا اجتناب پذیر بودند چون با واکسن‌هایی که در اواسط دسامبر سال ۲۰۲۰ یعنی یک سال پیش، توزیع شد و تا اواسط ماه آوریل ۲۰۲۱ در دسترس همه بزرگسالان قرار گرفت، می‌توانست قابل پیشگیری باشد.

با وجود دسترسی گسترده به واکسن کرونا، تنها ۲۰۰ میلیون نفر آمریکایی یعنی کمی بیش از ۶۰ درصد از جمعیت آمریکا به طور کامل واکسینه شده اند. این میزان بسیار کمتر از آن چیزی است که دانشمندان برای کنترل ویروس لازم می‌دانند.

بر اساس آمار رویترز، بعد از ایالات متحده آمریکا،کشورهای برزیل و هند به ترتیب بالاترین مجموع مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در جهان را دارند.

در حال حاضر، کرونا پس از بیماری قلبی و سرطان، سومین دلیل مرگ میان آمریکایی‌های ۶۵ سال به بالا است.

این همه‌گیری از آغاز سال ۲۰۲۰ عامل ۱۳ درصد از شمار کل مرگ و میرها در این گروه سنی بوده و بیش از دیابت، تصادف رانندگی، و آلزایمر قربانی گرفته است.

XS
SM
MD
LG