لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۸

اروپا در برابر «امیکرون»؛ پاریس آتش‌بازی سال نو را لغو کرد، دانمارک و ایرلند محدودیت‌ها را تشدید کردند


کرونا در اروپا. آرشیو
کرونا در اروپا. آرشیو

کشورهای اروپایی بار دیگر محدودیت‌های سختگیرانه‌ را برای مهار کردن موج جدید بیماری کووید-۱۹ که این بار ناشی از گونه بسیار مسری «امیکرون» است، به اجرا در می‌آورند. این رویکرد موجب اعتراض گسترده شهروندان اروپایی از پاریس تا بارسلونا شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، با افزایش تعداد موارد کووید-۱۹، مقامات نگران کشورهای فرانسه و اتریش، محدودیت‌های مسافرتی را تشدید کرده‌اند. همچنین، پاریس آتش‌بازی شب سال نو را لغو کرده است. دانمارک تئاترها، سالن‌های کنسرت، پارک‌های تفریحی، و موزه‌ها را تعطیل کرده است. ایرلند به بارها و رستوران ها از ساعت ۸ شب به بعد دستور خاموشی داده و تعداد افراد در گردهمایی‌های داخل و خارج از ساختمان را محدود کرده ‌است.

مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند، در سخنانی خطاب به مردم این کشور گفت که محدودیت‌های جدید برای محافظت از جان و معیشت مردم در برابر موج جدید ویروس لازم است.

مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند - آرشیو
مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند - آرشیو

وی ضمن اشاره به این که هیچ یک از این کارها آسان نیست، گفت: «همه ما از کووید و محدودیت های لازم خسته شده‌ایم. پیچ و خم‌ها، نا امیدی‌ها، سرخوردگی‌ها، ضربه سنگینی بر همه وارد کرده است. اما این واقعیتی است که باید با آن بسازیم.»

برخی دیگر از کشورهای اروپا از نظر سخت‌گیری ممکن است حتی فراتر بروند. وزرای دولت هلند، روز شنبه برای بحث و مشورت در مورد توصیه‌های گروهی از کارشناسان که تشدید قرنطینه نسبی (دستور خانه ماندن نسبی) را توصیه می‌کنند، ملاقات کردند.

در بریتانیا، جایی که موارد تایید شده کرونا در یک هفته گذشته به رکورد دیگری رسید، دولت از قبل دستور زدن ماسک در داخل ساختمان را وضع کرده بود و همینطور دستور داده بود که تمام افرادی که به کلوپ‌های شبانه یا گردهمایی‌های بزرگ دیگر می روند باید مدرک واکسیناسیون یا آزمایش منفی کرونای خود را پیش از ورود نشان دهند. ولی اکنون دانشمندان هشدار داده‌اند که دولت برای جلوگیری از پر شدن بیمارستان‌ها و فشار بر کادر درمانی باید حتی سخت‌گیری‌های بیشتری را اعمال کند.

صف مردم برای دریافت واکسن کرونا در استادیوم استمفورد بریج، در چلسی لندن - ۲۷ آذر ۱۴۰۰
صف مردم برای دریافت واکسن کرونا در استادیوم استمفورد بریج، در چلسی لندن - ۲۷ آذر ۱۴۰۰

بریتانیا و سایر کشورها نیز پس از اینکه داده‌های اولیه نشان داد که دو دز واکسن کرونا در مقابل گونه امیکرون مؤثر نبودند، تزریق دز یادآور واکسن را سرعت بخشیده اند، و مراکز خرید، کلیساها، و استادیوم های فوتبال بریتانیا به مراکز واکسیناسیون تبدیل شده‌اند.

در فرانسه، دولت اعلام کرد که از روز چهارشنبه واکسیناسیون کودکان در گروه‌های سنی ۵ تا ۱۱ سال را آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG