لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

میچ مک‌کانل: توافق جدید «کوتاه‌مدت‌تر» و «ضعیف‌تر» از برجام است


میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه در سنا (آرشیو)
میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه در سنا (آرشیو)

رهبر اقلیت جمهوریخواه در سنا می‌گوید که توافق جدید آمریکا با ایران «کوتاه‌مدت‌تر» و «ضعیف‌تر» از برجام و گامی بزرگ در جهت نادرست است.

سناتور میچ مک‌کانل روز دوشنبه در سخنان خود در سنا با اشاره به تاکید سناتور منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی، بر ضرورت حمایت دوحزبی از هرگونه توافق جدید با ایران، تصریح کرد که دوام آوردن چنین توافقی ورای دوره ریاست جمهوری‌ جو بایدن منوط به همراهی جمهوریخواهان است، اما «متاسفانه به نظر می‌رسد که رئیس جمهوری بایدن این نصیحت خوب را نادیده گرفته است.»

وی همچنین به درخواست اخیر سناتور منندز از دولت و شرکای ایالات متحده مبنی بر اعمال فشار بیشتر بر ایران برای مقابله با برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی، و رفتار خطرناک آن در سراسر خاورمیانه، اشاره کرد و گفت که توافق جدید با جمهوری اسلامی «امتیازات عظیم یک‌جانبه به فعال‌ترین حامی دولتی تروریسم در سراسر جهان» می‌دهد.

سناتور مک‌کانل با اشاره به این که به نظر می‌رسد توافق جدید «کوتاه‌مدت‌تر» و «ضعیف‌تر» از برجام و بنابراین قدمی بزرگ در جهت نادرست باشد، گفت توافق جدید اهرم فشار ایالات متحده بر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران را تضعیف می‌کند.

این در حالی است که جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه در کنفرانس خبری روزانه خود در رابطه با گفت‌وگوهای وین گفته بود «پیشرفت زیادی» حاصل شده و گفت‌وگوها همچنان ادامه خواهند یافت. وی روز جمعه نیز در کنفرانسی خبری عنوان کرده بود که بزرگ‌ترین اولویت دولت رئیس جمهوری بایدن در توافق با ایران، جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی است.

دولت رئیس جمهوری بایدن بارها ضمن انتقاد از خروج دونالد ترامپ از برجام، اعلام کرده است که هنوز «دیپلماسی» را بهترین گزینه برای حل مساله هسته‌ای ایران می‌داند اما هشدار داده در صورت شکست مذاکرات به «سایر گزینه‌ها» متوسل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG