لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۷

واکنش ایران به موضع جدید روسیه درباره احیای برجام؛ تماس لاوروف با امیرعبداللهیان


حسین امیرعبداللهیان - آرشیو
حسین امیرعبداللهیان - آرشیو

ایران روز دوشنبه گفت که منافع کشورهای خارجی سیاست ایران را دیکته نخواهند کرد. به نظر می‌رسد این موضع‌گیری تهران در واکنش به گزارش‌هایی باشد که می‌گوید روسیه تلاش می‌کند سرنوشت احیای توافق برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی را به تحریم‌های مرتبط با تهاجم مسکو به اوکراین گره بزند.

ساعاتی بعد سفارت روسیه در تهران از تماس تلفنی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، خبر داد و نوشت در این گفت‌و‌گو تاکید شده است که احیای برجام باید متضمن برخورداری همه طرف‌های آن توافق از حقوق برابر در مورد «توسعه بلامانع همکاری‌ها در همه زمینه‌ها» باشد.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده در خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران در ایران، نماینده مسکو در تهران این موضوع را یک «سوء تفاهم» خواند، اما توضیح بیشتری نداد.

کارشناسان و رسانه‌ها پیشتر گفته‌اند که زمان اعلام نتیجه مذاکرات چندین ماهه ایران و قدرت‌های جهانی در وین نزدیک است اما لاوروف روز شنبه بر نامشخص بودن وضعیت این مذاکرات افزود. او گفت که مسکو خواهان ضمانت کتبی آمریکا است که تحریم‌های اعمال شده غرب علیه روسیه از زمان حمله به اوکراین، مانع از فعالیت‌ها در حوزه تجارت، سرمایه گذاری، و همکاری نظامی-فنی روسیه با ایران نمی‌شود.

رسانه دولتی ایران روز دوشنبه نوشت که امیرعبداللهیان می‌گوید تهران اجازه نخواهد داد «هیچ عامل خارجی منافع ملی کشور را در مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، تحت تاثیر قرار دهد.» وزارت امور خارجه ایران نیز اعلام کرد که منتظر توضیح روسیه است.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، نیز در مطلبی اختصاصی از قول لوان جاگاریان، سفیر مسکو در تهران، نوشته است که درباره اظهارات لاوروف «سوءتفاهم» شده است.

اظهارات وزیرخارجه روسیه درباره شرطی که به نظر رسید برای احیای برجام گذاشته است در خبرگزاری‌های بین المللی منتشر شد. آمریکا بلافاصله اظهارات وزیر خارجه روسیه را مردود دانست.

آنتونی بلینکن در مصاحبه‌ای با شبکه «سی‌بی‌اس» که روز یکشنبه پخش شد، گفت تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه و تلاش‌ها برای احیای برجام موضوعاتی «کاملا متفاوت» هستند و «هیچ ربطی به هم ندارند.»

فرانسه نیز روز دوشنبه به روسیه هشدار داد که برای احیای برجام، به باج‌گیری متوسل نشود. روسیه به دلیل تهاجم به خاک اوکراین، کشور همسایه، و همچنین تلاش برای تجزیه این کشور، هدف تحریم‌های گسترده قرار گرفته است.

سفیر مسکو در تهران گفته است که روسیه قصد دارد به ایران توضیحی درباره تضمین‌هایی که از آمریکا خواسته است، بدهد.

[منابع: رویترز، رسانه‌های ایران]

XS
SM
MD
LG