لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

انریکه مورا: زمان «اتخاذ تصمیم‌های سیاسی» رسیده است؛ بازگشت باقری کنی به تهران


علی باقری‌کنی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در گفت‌وگوهای وین
علی باقری‌کنی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در گفت‌وگوهای وین

بازگشت ناگهانی علی باقری کنی از وین به تهران و انتشار توئیتی توسط مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سرنوشت گفت‌و‌گوهای احیای برجام را به هاله‌ای از ابهام برده‌ است.

انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در گفت‌وگوهای احیای برجام، نوشت: «دیگر نه مذاکراتی در سطح کارشناسی قرار است اتفاق بیافتد و نه نشست‌های رسمی. زمان آن رسیده که طی روزهای آینده با اتخاذ تصمیم‌های سیاسی مذاکرات وین خاتمه یابد. مابقی سروصدا و جنجال است.»

در همین حال بازگشت ناگهانی علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در گفت‌و‌گوهای احیای برجام، به تهران در برهه‌ای که انتظارش نمی‌رفت، موضوع دیگری بود که باعث تعجب بسیاری شد.

خبرگزاری ایرنا که ارگان رسمی دولت است، با تایید بازگشت باقری کنی به تهران، به نقل از یک مقام رسمی بدون ذکر نام او اما نوشته است که «جلسات کارشناسی» و «رایزنی‌های غیررسمی» ادامه دارد.

ایرنا با تاکید دوباره بر «پیشرفت قابل توجه مذاکرات» نوشته است که موضوعات مهمی باقی مانده و توافق نهایی هنوز حاصل نشده است.

این درحالی‌است که پیش‌تر تهران اعلام کرده بود برای اتمام کار طرف‌های غربی باید در مورد چند موضوع اساسی «تصمیم سیاسی» بگیرند، و در مقابل، واشنگتن هشدار داد که در صورت «ناسازگاری» ایران، از مذاکرات کناره‌گیری خواهد کرد.

این که تنش روسیه با غرب چه تاثیری بر این گفت‌وگوها داشته موضوع مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سرگئی لاوروف روز چهاردهم اسفند با بیان این که «تحریم‌های غرب علیه روسیه مانعی بر سر راه توافق هسته‌ای با ایران است»، خواستار دریافت تضمین کتبی از ایالات متحده آمریکا در آن زمینه شد.

سفارت روسیه در تهران روز دوشنبه از تماس تلفنی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، خبر داد و نوشت، در این گفت‌و‌گو تاکید شده است که احیای برجام باید متضمن برخورداری همه طرف‌های آن توافق از حقوق برابر در مورد «توسعه بلامانع همکاری‌ها در همه زمینه‌ها» باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز روز دوشنبه از مبهم بودن چشم‌انداز دستیابی به توافقی برای احیای برجام به رغم پیشرفت‌های به دست آمده خبر داد.

XS
SM
MD
LG