لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

یک مقام ارشد ایرانی: درخواست تضمین کتبی روسیه «سازنده» نیست


آرشیو
آرشیو

یک مقام ارشد ایرانی می‌گوید درخواست اخیر مسکو برای تضمین کتبی سازنده نیست.

این مقام ارشد ایرانی روز شنبه در تهران به خبرگزاری رویترز گفت که گرچه درخواست روسیه برای تضمین کتبی، به همکاری روسیه با ایران لطمه نمی‌زند، اما برای رسیدن به توافق در رابطه با مذاکرات احیای برجام «سازنده» تلقی نمی‌شود.

رویترز می‌گوید که موضع جدید روسیه می‌تواند حاصل ماه‌ها مذاکرات غیرمستقیم فشرده بین تهران و واشنگتن در وین را بر هم بزند.

پس از آنکه ایران و آژانس روز شنبه اعلام کردند که به یک توافق برای حل مسائل باقی مانده میان دو طرف رسیده‌اند، مسکو اعلام کرد که خواستار تضمینی کتبی است که تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه به همکاری این کشور با ایران و در رابطه با احیای برجام لطمه نخواهد زد.

مسکو به خاطر تهاجم به اوکراین هدف تحریم‌های سخت غرب قرار گرفته است.

این مقام ایرانی با اشاره به این‌که روس ها از دو روز پیش این خواسته را روی میز (در مذاکرات وین) گذاشته‌اند به خبرگزاری رویترز گفته است که «قابل درک است که روسیه با تغییر موضعش در مذاکرات وین، می‌خواهد منافعش را در جاهای دیگر تامین کند، اما این اقدام در راستای مذاکرات هسته‌ای وین، سازنده نیست.»

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، می‌گوید آمریکا باید تضمین کتبی بدهد که تحریم‌های غرب علیه روسیه به همکاری این کشور با ایران لطمه نمی‌زند. او گفت که تحریم‌ها علیه مسکو به سدی برای توافق هسته‌ای ایران تبدیل شده است و به غرب هشدار داد که منافع ملی روسیه نیز باید لحاظ شود.

لاوروف می‌گوید که از نقطه‌نظر مسکو، تحریم‌های روسیه که به خاطر تهاجم به اوکراین وضع شده، یک «مشکل» ایجاد کرده است.

علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران، در پاسخ به این سوال که آیا تقاضای روسیه می‌تواند به ۱۱ ماه مذاکره میان تهران و قدرت‌های جهانی آسیب می‌زند، پاسخ داد که «هنوز نه، اما تفکیک این دو بحران برای مدت طولانی‌تری غیرممکن است.»

واعظ می‌گوید: «آمریکا می تواند برای کارهای مربوط به انتقال مواد شکافت پذیر اضافی به روسیه معافیت‌هایی صادر کند. اما این نشانه‌ای است که ترکیب دو موضوع (ایران و بحران اوکراین-روسیه) آغاز شده است.»

این درحالی است که همه طرف‌های درگیر در مذاکرات وین، روز جمعه اعلام کردند که به حصول توافق بسیار نزدیک شده‌اند.

XS
SM
MD
LG