لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

ایران می‌گوید چشم‌انداز توافق احیای برجام «مبهم» است


مذاکرات وین
مذاکرات وین

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید به رغم پیشرفت‌های به دست آمده چشم‌انداز دستیابی به توافقی برای احیای برجام «مبهم» است و ایران هیچ‌گونه ضرب‌الاجلی را در این زمینه نمی‌پذیرد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز دوشنبه ۱۶ اسفند اولویت مذاکره‌کننده‌های ایران را «حل و رفع موضوعات باقی‌مانده و خطوط قرمز ایران» برشمرد و چشم‌انداز توافق را «به دلیل تأخیر واشنگتن در اتخاذ تصمیم سیاسی» مبهم دانست.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، نیز با بیان این که هم‌زمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، پیرامون تبادل زندانیان هم گفت‌وگوهایی میان ایران و آمریکا صورت گرفته است، عنوان کرد که ایران «زمانی را به عنوان ضرب‌الاجل» مذاکرات احیای برجام نمی‌پذیرد.

او همچنین درباره انتشار اخباری مبنی بر خروج روسیه از مذاکرات برجام گفت «ما خبر موثقی از این موضوع نداریم» و «رویکرد روسیه تا به امروز سازنده بوده» است.

ایران روز دوشنبه اعلام کرد که منافع کشورهای خارجی سیاست ایران را دیکته نخواهند کرد. به نظر می‌رسد این موضع‌گیری تهران در واکنش به گزارش‌هایی باشد که می‌گوید روسیه تلاش می‌کند سرنوشت احیای توافق برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی را به تحریم‌های مرتبط با تهاجم مسکو به اوکراین گره بزند.

ساعاتی بعد سفارت روسیه در تهران از تماس تلفنی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، خبر داد و نوشت در این گفت‌و‌گو تاکید شده است که احیای برجام باید متضمن برخورداری همه طرف‌های آن توافق از حقوق برابر در مورد «توسعه بلامانع همکاری‌ها در همه زمینه‌ها» باشد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز شنبه گفته بود تحریم‌های غرب علیه مسکو برای برجام «مشکل» ایجاد خواهد کرد و کرملین از آمریکا ضمانتی کتبی می‌خواهد که این تحریم‌ها به همکاری‌های مسکو و تهران در چارچوب توافق هسته‌ای آسیبی نخواهد زد.

در عین حال، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده، روز یک‌شنبه تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه و تلاش‌ها برای احیای برجام را موضوعاتی «کاملا متفاوت» دانست که «هیچ ربطی به هم ندارند.»

XS
SM
MD
LG