لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۴

کاخ سفید:  بزرگترین اولویت در مذاکرات، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید - آرشیو
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید با تایید امکان دستیابی به توافق، گفت که «بزرگترین اولویت در توافق با ایران، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است.»

خانم ساکی در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه خاطر نشان کرد که پیشرفت‌هایی در مسیر مذاکرات وین حاصل شده‌است، «اما همچنان کارهایی باید انجام گیرد.»

سخنگوی کاخ سفید همچنان تاکید کرد که رئیس‌جمهوری بایدن در جریان خبررسانی مستمر در خصوص پیشرفت مذاکرات قرار دارد.

مذاکرات وین با موضوع احیای توافق برجام، از یازده ماه پیش به میزبانی اتریش در پایتخت این کشور در جریان است.

جن ساکی در پاسخ به سوالات خبرنگاران در مورد اینکه آیا رئیس جمهوری آمریکا در صورت تحقق احیای برجام، مجوز واردات نفت از ایران برای مقابله با افزایش قیمت این سوخت فسیلی را صادر خواهد کرد، پاسخ داد: «در حال حاضر توافقی وجود ندارد... بنابراین اگر و زمانی که به آن نقطه رسیدیم، می‌توانیم درباره این سؤال صحبت کنیم.»

در روزهای اخیر فشار بر روی واشنگتن برای تحریم کردن واردات نفت روسیه افزایش یافته است. بسیاری از کارشناسان، به نفت ایران، در صورت حصول توافق، به عنوان گزینه‌ای جایگزین برای جبران بخشی از کسری عرضه این کالا در عرصه جهانی، اشاره می‌کنند.

با این‌که وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن، روز جمعه اعلام کرد که مساله تحریم نفت روسیه فعلا منتفی است اما خاطر نشان کرد که این گزینه همچنان بر روی میز است.

در همین راستا کاخ سفید نیز تصریح کرد که عدم دسترسی ایران به سلاح اتمی اولویت دارد.

کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در دیداری با ولیعهد پادشاهی بحرین با اشاره به چالش‌های تهران و اولویت جمعی و مشترک واشنگتن و منامه، تصریح کرد که حصول اطمینان در خصوص عدم دستیابی تهران به سلاح اتمی همچنان یکی از مهمترین اولویت‌ها خواهد بود.

بحرین از جمله شرکای آمریکا در منطقه و میزبان فرماندهی ناوگان پنجم آمریکاست. این کشور همواره خواستار رسیدگی به بلندپروازی‌های منطقه‌ای ایران از جمله دخالت‌های تهران در امور داخلی خود بوده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG