لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۸

رونمایی سپاه ازیک پایگاه زیرزمینی پهپادی همزمان با پیشرفت مذاکرات در وین


امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران
امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران

در شرایطی که همه چشم‌ها به وین دوخته‌ است تا نتایج یازده‌ماه مذاکره برای احیای برجام را شاهد باشند، سپاه پاسداران، روز شنبه از آنچه دو پایگاه جدید موشکی و پهپادی زیرزمینی خوانده است، رونمایی کرد.

سپاه پاسداران با انتشار گزارشی ویدئویی از این پایگاه مدعی شدکه این پایگاه‌ها مملو از موشک‌های زمین به زمین و پهپادهای رادارگریز هستند.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که این نخستین باری است که سپاه از یک پایگاه زیرزمینی پهپادی رونمایی می‌کند.

امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مصاحبه‌ای در همین رابطه گفت که «پهپادهای جدید به قدری برد دارند که می‌توانند به هر هدفی برسند.»

این فرمانده سپاه همچنین مدعی شد که قدرت آتش موشکی و شلیک‌های همزمان تا «هفت برابر» افزایش یافته و از مدت زمان آمادگی برای شلیک هم بسیار کاسته شده است.

حاجی زاده افزود که «پرتابگرهای پهپادها قادر به پرتاب هم‌زمان ۶۰ پهپاد هستند.»

رونمایی از این پایگاه و تاکید بر دانش بومی تولید تسلیحات و افزایش بُرد موشک‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر کرده تا تلاش‌های مربوط به زمینه‌سازی برای احیای احتمالی توافق برجام را تسریع کند.

پیشتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز گفته بود که ممکن است ظرف شنبه یا یک‌شنبه توافق نهایی بر سر احیای برجام حاصل شود.

تاکید سپاه بر توسعه برنامه پهپادی و موشکی درحالی است که کمی پیشتر یعنی در اواسط بهمن‌ماه، شش عضو مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، از او خواستند که با تمرکز بر توان موشکی جمهوری اسلامی ایران، آن را یک «تهدید جدی» به شمار آورد.

XS
SM
MD
LG