لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۷

فرمانده سنتکام: شرکای آمریکا نسبت به «تعهد بلندمدت ما» به خاورمیانه نگران هستند 


ژنرال مایکل کوریلا - آرشیو
ژنرال مایکل کوریلا - آرشیو

فرمانده سنتکام در پایان سفر خود به امارات متحده عربی از نگرانی هم‌پیمانان ایالات متحده نسبت به تعهد بلندمدت آمریکا به منطقه خبر داد.

ژنرال مایکل کوریلا که ماه گذشته به ریاست فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) منصوب شد، در سفری سه ماهه به خاورمیانه به ارزیابی تلاش‌های ارتش ایالات متحده در این منطقه پرداخته است. سیاست خارجی ایالات متحده که اکنون بیشتر حول محورهای چین، روسیه، و جنگ در اوکراین می‌چرخد، زمانی بر این منطقه متمرکز بود.

فرمانده سنتکام پیش از ورود به امارات از عربستان سعودی و مصر نیز دیدار کرده بود.

آقای کوریلا با اشاره به گفت‌و‌گوهای «صریح و واضح» خود در مصر، عربستان سعودی، و امارات تاکید کرد: «شرکای ما از بابت تعهد بلندمدت ما به منطقه نگران هستند.»

حل نشدن بحران یمن و تداوم احساس خطر شرکای آمریکا در منطقه، از جمله عربستان سعودی و امارات، از بابت حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌های یمن از یک سو، و تصمیم آمریکا در تعیین شروطی برای فروش تسلیحات به متحدانش در این جنگ از سوی دیگر، نگرانی‌هایی را نسبت به روابط واشنگتن با ریاض و ابوظبی به وجود آورده است. ایالات متحده همچنین شمار نیروهای خود در منطقه، از جمله نیروهای دریایی، را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

حدود چهار ماه پیش از سفر فرمانده جدید سنتکام به قاهره، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در اقدامی کم‌سابقه علیه این متحد راهبردی خود اعلام کرد که کمک‌های نظامی آمریکا به مصر را به دلیل نگرانی‌های مرتبط با حقوق بشر به میزان ۱۳۰ میلیون دلار کاهش می‌دهد. با این حال، ژنرال کوریلا در دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، تأکید کرد که ایالات متحده «هم‌پیمانی قابل اعتماد» است.

وی گفت که پیام او در بازدید از هر سه متحد راهبردی آمریکا - یعنی عربستان سعودی، مصر، و امارات - این بود که «ایالات متحده شریک قابل اعتمادی است و این رابطه‌‌ای نیرومند است.»

ژنرال کوریلا در امارات متحده عربی با شاهزاده محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، و در عربستان سعودی با مقامات نظامی، از جمله خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، دیدار و گفت‌وگو کرد. فرمانده سنتکام با توصیف عربستان به عنوان کشوری که «برای آینده آماده است»، گفت که «مشتاقانه منتظر ادامه همکاری نظامی» با آن کشور پادشاهی است.

XS
SM
MD
LG