لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

کاهش خرید نفت ایران توسط چین؛ تهران برای یافتن خریدار «با مشکل مواجه است»


واردات نفت چین از ایران آوریل امسال به دلیل کاهش تقاضا از سوی پالایشگاه‌های مستقل این کشور کاهش یافت. این در حالی است که خرید نفت چین از روسیه با قیمت پایین‌تر، افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، خرید نفت از ایران هنوز حدود هفت درصد از واردات بزرگترین واردکننده نفت خام جهان یعنی چین را تشکیل می‌دهد؛ خرید نفت ایران توسط چین در اواخر سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲ به اوج خود رسیده بود.

با توقف مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام، و با کاهش خرید نفت از ایران، نفت خام روسیه با حجم بیشتری به سمت چین می‌رود. احیای برجام می‌تواند باعث افزایش صادرات نفت ایران شود اما اصرار جمهوری اسلامی برای خروج نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا باعث توقف مذاکرات شده است.

یک ارزیابی توسط شرکت تحلیل اطلاعات ورتکسا نشان داد که چین در آوریل نزدیک به ۶۵۰ هزار بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرده است که ۵۰ هزار بشکه کمتر از حدود ۷۰۰ هزار بشکه واردات نفت در روز برای ماه مارس است.

اما لی، تحلیلگر چینی ورتکسا، می‌گوید با کاهش خرید نفت ایران از سوی خریداران مستقل چینی، ایران برای یافتن خریدار با مشکل مواجه است.

لی اضافه کرد که حداقل شش محموله نفت ایران، در مجموع هشت میلیون بشکه نفت، بیش از سه ماه است که در بنادر چین شناورند و محموله آنها تخلیه نشده است.

در مقابل، داده‌های شرکت رفینیتیو نشان داد که واردات نفت خام چین از طریق دریا از روسیه در ماه آوریل ۱۶ درصد نسبت به مارس افزایش یافت و به حدود ۸۶۰ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از دسامبر گذشته است. روسیه پس از تهاجم به اوکراین ‌تحریم‌های غرب سعی کرده است به بازار چین توجه بیشتری کند.

تاجران می گویند برای جلوگیری از تحریم‌های آمریکا، نفت خام ایران با نشانه‌هاق نفت از عمان، امارات متحده عربی و مالزی به چین صادر شده است.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، با آگاهی از خریدهای چین، تصمیم گرفته است که تحریم‌ها را علیه افراد و شرکت‌های چینی اجرا نکند. آمریکا به ایران هشدار داده است که در صورت عدم احیای برجام به گزینه‌های دیگری رو می‌آورد.

XS
SM
MD
LG