لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

درگذشت خلیفه بن زاید آل نهیان؛ امارات ۴۰ روز عزای عمومی اعلام کرد


شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان.
شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان.

شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی و حاکم ابوظبی درگذشت.

دولت امارات متحده عربی روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای در رسانه دولتی آن کشور از درگذشت شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان در ۷۳ سالگی خبر داد.

مطابق قانون اساسی امارات متحده عربی، تا زمانی که شورای فدرال متشکل از حاکمان هفت امارت آن کشور ظرف ۳۰ روز آینده برای انتخاب رئیس جدید تشکیل جلسه دهد، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست وزیر امارات که در عین حال امیر دبی است، به عنوان رئیس این کشور انجام وظیفه خواهد کرد.

شیخ خلیفه از زمان سکته مغزی در سال ۲۰۱۴ به ندرت در انظار عمومی دیده شده بود و شیخ محمد بن زاید، برادر ناتنی او و ولیعهد ابوظبی، به عنوان حاکم واقعی امارات متحده عربی فعالیت داشته است.

شیخ محمد بن زاید با انتشار پیامی در توییتر از شیخ خلیفه به عنوان «فرزند صالح» و «رهبر مرحله توانمندسازی» امارات متحده عربی یاد کرد.

امارات از روز جمعه ۴۰ روز عزای عمومی اعلام می‌کند. در این مدت پرچم‌ها به حالت نیمه افراشته درمی‌آید و تمام نهادهای بخش دولتی و خصوصی به مدت سه روز تعطیل خواهد بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه در پیامی درگذشت شیخ خلیفه را به خانواده او و همه اماراتی‌ها تسلیت گفت و بر ادامه و تقویت روابط دیرینه میان ایالات متحده و امارات متحده عربی تاکید کرد.

تاکنون چند تن از رهبران جهان و کشورهای عربی، از جمله پادشاه بحرین، رئیس جمهوری مصر، و نخست وزیر عراق نیز پیام‌های تسلیت ارسال کرده‌اند.

خلیفه در سال ۲۰۰۴ در ابوظبی، ثروتمندترین امارت از امارت‌های هفت‌گانه امارات متحده، به قدرت رسید و حاکم امارات شد. امارت ابوظبی بخش اعظم ثروت نفتی امارات متحده عربی را در اختیار دارد و از زمان تأسیس این کشور حاشیه خلیج فارس توسط شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، پدر شیخ خلیفه، در سال ۱۹۷۱ شیخ ابوظبی ریاست کشور را نیز بر عهده داشته است.

XS
SM
MD
LG