لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

طرف‌های درگیر جنگ یمن درباره ازسرگیری پروازها از صنعا توافق کردند


تصویری از پیکارجویان حوثی در فرودگاه صنعا، یمن. ۲۴ آوریل ٢٠٢٢
تصویری از پیکارجویان حوثی در فرودگاه صنعا، یمن. ۲۴ آوریل ٢٠٢٢

دولت یمن موافقت کرده به دارندگان گذرنامه‌های صادر شده توسط حوثی‌ها اجازه سفر به خارج از این کشور بدهد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه با انتشار این خبر به نقل از سه مقام دولت قانونی یمن افزود این خبر مانع عمده‌ای را که موجب توقف ازسرگیری پروازهای تجاری از صنعا شده برطرف می‌کند.

توافق آتش‌بس میان ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و گروه حوثی مورد حمایت ایران از روز دوم آوریل سال جاری تا حد زیادی توسط دو طرف رعایت شده است. اما عملی نشدن ازسرگیری پروازها که در توافق صلح تحت سرپرستی سازمان ملل گنجانده شده، تداوم قرارداد آتش‌بس را با خطری عمده روبرو کرده است.

دولت قانونی یمن ماه گذشته و در تلاش برای جلوگیری از به رسمیت شناخته شدن گروه حوثی تاکید کرد تمامی مسافران یک پرواز از صنعا به مقصد اردن باید گذرنامه‌های انتشاریافته توسط دولت را داشته باشند.

سه مقام یمنی مذکور گفته‌اند در پی گفت‌وگوهای چند روز گذشته دولت قانونی و هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد، در عدن مقامات دولت با مسافرت برون‌مرزی دارندگان گذرنامه‌های حوثی‌ها موافقت کرده‌اند.

آنها که خواسته‌اند هویت‌شان فاش نشود، گفته‌اند نخستین پرواز ممکن است هفته آینده صورت بگیرد.

دولت قانونی یمن، مذاکره‌کننده ارشد حوثی‌ها، و دفتر هانس گروندبرگ تا لحظه تنظیم این خبر واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند.

سازمان ملل متحد در پی تمدید قرارداد آتش‌بس و زمینه‌سازی برای مذاکرات سیاسی فراگیر با هدف پایان دادن به جنگ ویرانگر هفت ساله‌ای است که موجب مرگ ده‌ها هزار یمنی و یک بحران انسانی عمده شده است.

آتش‌بس جاری شامل توقف عملیات نظامی، اجازه واردات سوخت به بنادر تحت کنترل حوثی‌ها و ازسرگیری برخی پروازها از فرودگاه صنعا است. این فرودگاه از سال ۲۰۱۵ و با ورود ائتلاف به رهبری عربستان به جنگ علیه حوثی‌ها، به روی پروازهای تجاری بسته بوده است. ائتلاف حریم هوایی و دریایی یمن را تحت کنترل دارد.

XS
SM
MD
LG