لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۴

انتقال کشتی‌به کشتی نفت؛ ایران نفت خود را از مالدیو به ونزوئلا می‌رساند


تصویری از تاسیسات شرکت نفت دولتی پی‌دی‌وی‌اس‌ای ونزوئلا
تصویری از تاسیسات شرکت نفت دولتی پی‌دی‌وی‌اس‌ای ونزوئلا

بر اساس اسناد شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات نظارتی و حمل و نقل در دریاها، یک نفت‌کش متعلق به ونزوئلا در ماه مارس به نقطه‌ای دورافتاده در اقیانوس هند رفت و کمی بعد از پهلوگرفتن در کنار یک کشتی حامل پرچم ایران، محموله‌ای از میعانات گازی ایران را با خود به ونزوئلا برد.

رویترز در گزارشی اختصاصی با بیان این موضوع می‌افزاید: این انتقال کشتی به کشتی در مالدیو، آخرین تاکتیک ایران و ونزوئلا برای حفظ سرازیر کردن نفت خود به بازارها علیرغم تحریم‌های ایالات متحده است. همکاری فزاینده تهران و کاراکاس در حوزه انرژی به دولت مادورو کمک می‌کند منابع لازم برای تبدیل نفت فوق سنگین خود و تقویت صادراتش را به دست آورد.

همزمان با دیدار ماه گذشته جواد اوجی، وزیر نفت ایران با نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، در کاراکاس دو نفت‌کش بزرگ ایرانی در آب‌های ونزوئلا در حال تخلیه میعانات و نفت خام وارداتی برای شرکت دولتی پی‌دی‌وی‌اس‌ای بودند.

جمهوری اسلامی از سال ٢٠٢٠ با ارسال بنزین و تجهیزات به منظور تعمیر پالایشگاه‌های فرسوده این شرکت، به دولت مادورو کمک کرده است و یک کارخانه آن قرار است در ماه جاری و پس از یک بازسازی طولانی‌مدت دوباره راه‌اندازی شود.

نفت‌کش «ماکسیمو گورکی» تنها ابرنفت‌کش باقیمانده برای ونزوئلا پس از واگذاری سه ابرنفت‌کش دیگر این کشور به یک شرکت چینی به عنوان بخشی از یک مناقشه بر سر بدهی در سال ٢٠٢٠ است و عمدتا جهت حمل و نقل نفت میان بنادر ونزوئلا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما با تحریم ونزوئلا توسط ایالات متحده در سال ٢٠١٩، ماکسیمو گورکی جهت انتقال نفت خام به آسیا نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

در ماه مارس، این تانکر محموله‌ای از نفت خام سنگین ونزوئلا را به دریای جنوبی چین انتقال داد و چند روز بعدتر در یک انتقال کشتی به کشتی، اقدام به بارگیری محموله‌ای از میعانات گازی ایران از یک تانکر ایرانی در ٣٧ مایلی مالدیو کرد.

هیچیک از مقامات ایرانی، ونزوئلایی، و مالدیوی به پرسش‌های رویترز در این باره پاسخ نداده‌اند.

به گفته کلیر جانگمن، از مدیران گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای، از آنجاییکه ماله، پایتخت مالدیو، تنها پنج روز از بندر خور فخان در امارات متحده عربی دور است، محل انتقال کشتی به کشتی میعانات گازی ایران به ماکسیمو گورکی در ماه گذشته از لحاظ سوق‌الجیشی فاصله مناسبی با ایران دارد.

ابرنفت‌کش ماکسیمو گورکی هفته گذشته در ونزوئلا پهلو گرفت و محموله دو میلیون بشکه‌ای میعانات خود را تخلیه کرد. چند روز پیشتر، دو نفت‌کش ایرانی حامل نفت خام و میعانات گازی در چارچوب قرارداد سال گذشته دو کشور در ونزوئلا پهلو گرفته بودند.

انتظار می‌رود حداقل دو میلیون بشکه دیگر نفت ایران و یک میلیون بشکه میعانات گازی در ماه جاری میلادی وارد ونزوئلا شود. رویترز به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده ونزوئلا نیز در عوض نفت خام سنگین و سوخت به ایران ارسال خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG