لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

ائتلاف سعودی ده‌ها اسیر یمنی را آزاد کرد


جنگ داخلی یمن. سرباز یمنی تحت حمیات ائتلاف سعودی - آرشیو
جنگ داخلی یمن. سرباز یمنی تحت حمیات ائتلاف سعودی - آرشیو

صلیب سرخ اعلام کرد که هواپیمای حامل زندانیان آزاد شده یمنی که در اسارت ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی به سر می‌بردند، روز جمعه ۱۶ اردیبهشت وارد شهر عدن در جنوب یمن شد. این در حالی ‌است که توافق آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در جنگ داخلی یمن وارد ماه دوم خود می‌شود.

بشیر عمر، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ یمن، گفت که سازمان متبوع او در حال تسهیل انتقال دست‌کم ۱۰۰ زندانی به یمن با سه پرواز است.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که در یمن می‌جنگد، هفته گذشته اعلام کرد که در حمایت از توافق آتش‌بس در یمن، ۱۶۳ زندانی را آزاد کرده و به شورشیان حوثی مورد حمایت ایران باز می‌گرداند.

این توافق با میانجیگری سازمان ملل متحد و با هدف هموار کردن راه برای پایان دادن به جنگ هشت ساله انجام شد.

حوثی‌ها هنوز در مورد آزادی اسیران و چگونگی بازگشت آنها به قلمرو خود هیچ‌گونه اظهار نظری نکرده‌اند.

عدن جنوبی‌ترین شهر یمن تحت کنترل دولت رسمی یمن که از سوی جوامع بین‌المللی مورد قبول است اداره می‌شود.

آتش‌بس دو ماهه یمن که از دوم آوریل به اجرا درآمد، اولین آتش‌بس سراسری یمن در شش سال گذشته است. این آتش‌بس در بحبوحه تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی و منطقه‌ای برای توافق میان طرف‌های درگیر که فقیرترین کشور جهان عرب را ویران کرده و به آستانه قحطی رسانده است، صورت گرفت.

جنگ داخلی بی‌رحمانه یمن در سال ۲۰۱۴، زمانی که حوثی‌های مورد حمایت ایران با تصرف شهر صنعا پایتخت یمن دولت را مجبور به تبعید کردند، آغاز شد. ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اوایل سال ۲۰۱۵ وارد جنگ شد تا دولت رسمی یمن را به قدرت بازگرداند.

XS
SM
MD
LG