لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

دادگستری آمریکا دستور کالبدشکافی نوجوان مقتول در فرگوسن را صادر کرد


ساکنان شهر فرگوسن بی اعتنا به مقررات منع عبور و مرور شبانه، در خیابان های شهر به تظاهرات ادامه دادند - ایالت میزوری،
ساکنان شهر فرگوسن بی اعتنا به مقررات منع عبور و مرور شبانه، در خیابان های شهر به تظاهرات ادامه دادند - ایالت میزوری،

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا روز یکشنبه دستور کالبدشکافی مایکل براون، نوجوان سیاهپوستی که هفته گذشته به ضرب گلوله یک پلیس سفیدپوست کشته شد، را به وزارت دادگستری داد.

برایان فالون، سخنگوی وزارت دادگستری با اعلام این خبر گفت آقای هولدر «با توجه به شرایط فوق العاده در پرونده نوجوان مقتول، و درخواست خانواده وی» دستور کالبدشکافی را صادر کرده است.

کالبدشکافی پزشکی قانونی دولت فدرال، علاوه بر کالبدشکافی انجام شده از سوی پزشکی قانونی ایالت میزوری است، و به گفته آقای فالون، هرچه سریعتر انجام خواهد گرفت. سخنگوی خانواده براون گفت خانواده مایکل درنظردارد از یک متخصص آسیب شناسی هم برای معاینه جسد وی کمک بخواهد.

مایکل براون ۱۸ ساله هفته گذشته در شهرک فرگوسن در حومه سنت لوئیس، مرکز ایالت میزوری در حالی که به دستور یک مأمور پلیس که قصد بازداشت او را داشت، دستانش را به علامت تسلیم بالای سرش گرفته بود، به ضرب گلوله پلیس از پا درآمد.

مایکل اسلحه همراه نداشت. خانواده براون و شاهدان ماجرا او را بی گناه می دانستند، و چند روز بود که درخواست می کردند مأموری که به مایکل شلیک کرده، معرفی و مسئول قتل او شناخته شود.

پلیس در یک کنفرانس خبری گفت او مظنون به سرقت از یک فروشگاه بوده؛ اما بعداً در جایی دیگر گفت پلیسی که به او شلیک کرد، از این که او در مظان اتهام سرقت بوده خبر نداشت.

روز جمعه بالاخره مقاومت پلیس در برابر درخواست مردم به اعلام نام افسر پلیس شکسته شد و رئیس پلیس، او را دارِن ویلسون معرفی کرد. وی ۲۸ سال دارد. با اعلام نام این افسر پلیس تنش ها بار دیگر بالاگرفت.

به دنبال یک هفته تظاهرات اعتراضی مردم فرگوسن به قتل این نوجوان و درگیری مردم با پلیس، روز شنبه جی نیکسون، فرماندار میزوری با اعلام وضعیت فوق العاده، مقررات منبع عبور و مرور شبانه را در آن شهر به اجرا گذاشت.

نخستین شب اجرای مقررات منع عبور و مرور شبانه در شهر فرگوسن ایالت میزوری با پرتاب گاز اشک آور از سوی پلیس ضدشورش و بازداشت هفت نفر پایان یافت. مقررات منع عبور و مرور شبانه در پی یک هفته تظاهرات اعتراضی ساکنان شهرک فرگوسن در حومه سنت لوئیس، مرکز ایالت میزوری به اجرا درآمد ولی با مقاومت ساکنان رو به رو شد.

در جریان تظاهرات مردم یک نفر هم هدف گلوله قرار گرفت و زخمی شد، پلیس می گوید تیراندازی کار مأموران نبوده. فرد زخمی پیش از رسیدن مأموران توسط مردم به بیمارستان منتقل شده و گفته می شود حالش وخیم است.

XS
SM
MD
LG