لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

اعلام وضعیت فوق العاده و مقررات منع عبور و مرور شبانه در شهر فرگوسن


تظاهرات مردم شهر فرگوسن در اعتراض به کشتن مایکل براون ابه رغم اعلام مقررات منع عبور و مرور ادامه دارد - ایالت میزوری،

مقررات منع رفت و آمد شبانه که روز شنبه از سوی فرماندار میزوری وضع شد، از نیمه شب تا ساعت پنج بامداد در شهر عمدتاً سیاهپوست نشین فرگوسن به اجرا در می آید. رئیس جمهوری آمریکا پلیس و مردم فرگوسن را به خویشتنداری فراخوانده است.

جی نیکسون، فرماندار ایالت میزوری روز شنبه در پی یک هفته درگیری مردم با پلیس و بالاگرفتن خشونت ها در شهر فرگوسن، وضعیت فوق العاده و مقررات منع عبور و مرور شبانه اعلام کرد.

فرگوسن در حومه سنت لوئیز، مرکز ایالت میزوری، هفته گذشته صحنه کشته شدن یک نوجوان سیاهپوست به ضرب گلوله یک افسر پلیس بود، که اعتراض مردم به پلیس را به دنبال داشت. ساکنان محل می گویند پلیس برای قدرت نمایی و زهر چشم گرفتن از مردم به این نوجوان شلیک کرد.

تظاهرات در اعتراض به قتل نوجوان ۱۸ ساله که مایکل براون نام داشت، در روزهای اخیر به خشونت کشیده شد. به گفته فرماندار، هرچند بسیاری از تظاهرکنندگان صدای اعتراضشان را به طور مسالمت آمیز به گوش مسئولان رساندند، ایالت میزوری اجازه نمی دهد مشتی غارتگر محله را به خطر بیاندازند.

روز جمعه پس از آن که نام افسر پلیسی که به نوجوان مقتول شلیک کرده بود از سوی اداره پلیس اعلام شد، تنش ها بالاگرفت. پلیس گفته اسنادی در دست دارد که نشان می دهد مایکل براون پیش از کشته شدن از یک فروشگاه سرقت کرده بود.

درگیری از شنبه گذشته، به دنبال شلیک گلوله یک پلیس سفیدپوست به مایکل براون، نوجوان سیاهپوستی که تازگی دیپلم دبیرستان گرفته بود، و قتل مایکل آغاز شد.

شاهدان عینی می‌گویند مامور پلیس بی توجه به این که مایکل دست هایش را به نشانه تسلیم بالای سرش برده بوده، به او شلیک کرد. اما پلیس می‌گوید نوجوان درشت هیکل با افسر پلیس درگیر شد و افسر را از ناحیه صورت مجروح کرد.

اعلام وضعیت فوق العاده و برقراری ساعات منع رفت و امد پس از آن صادر شد که دو شب متوالی پلیس ایالتی مسئولیت کنترل شهر سنت لوئیس و حومه را بر عهده گرفت. در همین حال، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی از پلیس و مردم خواسته است آرامش خود را حفظ کنند.

XS
SM
MD
LG