لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

مصاحبه مشاور ارشد کاخ سفید درباره رویدادهای فرگوسن


تظاهرات به رغم اجرای مقررات منع رفت و آمد شبانه - فرگوسن، ۲۶ مرداد ۱۳۹۳
تظاهرات به رغم اجرای مقررات منع رفت و آمد شبانه - فرگوسن، ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

کشته شدن یک نوجوان سیاهپوست در شهر فرگوسن به دست یک مأمور پلیس سفیدپوست، بار دیگر آتش خشم مردم را از آنچه که «دید نژادپرستانه پلیس» می دانند، برافروخت؛ و بیش از یک هفته است که فرگوسن در حومه سنت لوئیس مرکز ایالت میزوری صحنه تظاهرات و درگیری مردم محل با پلیس است.

یکی از مشاوران کاخ سفید در یک مصاحبه رادیویی، درباره نشست روز یکشنبه باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده با وزیر دادگستری بر سر اعتراضات اخیر در شهر فرگوسن ایالت میسوری گفت هدف اولیه این نشست یافتن راهی برای پایان دادن به خشونتهای آن شهر است.

والری جَرِت، مشاور ارشد کاخ سفید در گفتگو با شبکه رادیویی آمریکایی اورن (AURN) گفت:

«به نظر من هدف اصلی ما این است که مطمئن شویم اهالی فرگوسن در امن و امانند، غارت مغازه ها، اوباشگری و خرابکاری متوقف شده و مردم محل اعتماد دارند که عدالت اجرا خواهد شد. الآن، این هدف اولیه رئیس جمهوری است.»

خانم جرت گفت دادستان کل درباره «اقدامات بعدی برای کمک به رساندن خشونت ها به صفر، و اطمینان از این که عموم مردم هدف تحقیقات را به طور کامل درک می کنند و چه اتفاقاتی در جریان است که از دست دولت فدرال برمی آید، با آقای اوباما گفتگو می کند.»

به گفته خانم جرت، رئیس جمهوری آمریکا به ویژه نگران کودکان شهر فرگوسن است:

«اطمینان از این که همه اهالی فرگوسن، به ویژه کودکان، امنیت دارند، از نظر رئیس جمهوری بسیار مهم است. من همین امروز صبح با وی گفتگو کردم، از دید پدر و مادر به این قضیه نگاه می کرد. والدین می خواهند بدانند که وقتی بچه شان را به مدرسه می فرستند، وقتی بچه از خانه بیرون می رود، امنیت دارد.»

والری جرت در پاسخ به این پرسش که آیا این نگرانی هست که واکنش به وضعیت فرگوسن مستلزم پاسخ گسترده تری از سوی دولت فدرال است گفت کاخ سفید بعد از آرام شدن اضاع در فرگوسن «گام های بعدی» را بررسی می کند:

«بگذارید چند روی بگذرد و ما مطمئن شویم که با این مسأله به نحوی مسئولانه برخورد می شود؛ روزهای و هفته های بعد گام های بعدی را تعیین می کند.»

نهادهای فدرال، ایالتی و محلی همچنان در شهر فرگوسن میزوری فعالیت دارند. دولت فدرال هم برای رسیدگی به مشکلاتی که در پیآمد کشته شدن نوجوان سیاهپوست توسط پلیس به وجود آمده، وارد عمل شده است.

در شهر فرگوسن، تنش ها در هر دو سو بالاگرفته و مأموران واحدهای مسلح به تاکتیک و سلاح های ویژه (سوات) با تجهیزات ضدشورش به سوی تظاهرکنندگانی که در ساعات اجرای مقررات منع عبور و مرور شبانه به خیابان می آیند، گاز اشک آور و گلوله مشقی شلیک می کنند.

در پی دیدار روز دوشنبه اریک هولدر دادستان کل کشور با باراک اوباما قرار شد وی روز چهارشنبه به فرگوسن سفر کند و ضمن دیدار با مقامات محلی و بررسی اوضاع از نزدیک، برای پایان دادن به اعتراضات خیابانی در آن شهر اقدام نماید.

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا، امروز گفت بیشتر تظاهرکنندگان در شهر سنت لوئیس آرام بودند، ولی هشدار داد اقلیت اندکی هستند که نمی خواهند عدالت درباره نوجوان سیاهپوست غیرمسلحی که به ضرب گلوله پلیس کشته شده، اجرا شود.

آقای اوباما هفته گذشته گفته بود «توسل بیش از حد پلیس به زور هیچ توجیهی ندارد». وی برای نخستین بار اشاره کرد که بودجه تخصیص یافته از سوی دولت فدرال، در برخی از ادارات محلی پلیس صرف خرید تجهیزاتی می شود که شبیه ابزارهای نظامی است؛ و گفت شاید بررسی در این باره بد نباشد که چطور بودجه فدرال در بعضی از دفاتر پلیس صرف خرید تجهیزات نظامی می شود. آقای اوباما افزود تفاوت میان اجرای قانون داخلی با ارتش و فعالیت های نظامی همواره یکی از بهترین نکات درباره آمریکا بوده است.

آقای اوباما در عین حال، اعمال خشونت مردم علیه مأموران پلیس را هم محکوم کرد. رئیس جمهوری آمریکا گفت میدان دادن به احساسات خشم آلود و حمله به پلیس و غارت مغازه ها تنها به ناآرامی ها دامن می زند و آشوب های بعدی را در پی خواهد داشت.

آقای اوباما که برای اولین بار به مسأله نژادی در مورد وقایع شهر فرگوسن اشاره می کرد، ضمن به کار بردن واژه ها و عباراتی سنجیده گفت روشن است که به تفاوت ها در برخورد و مجازات افراد سفیدپوست و سیاه پوست باید توجه شود، و خواستار آن شد که برای پرهیز از برداشتن گام های اشتباه، اقدامات پیشگیرانه و آموزشی انجام شود.

XS
SM
MD
LG