لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

عراق و فرگوسن، دو دلیل بازگشت زودهنگام اوباما از تعطیلات


رئيس جمهوری آمريکا در حال دوچرخه سواری با دخترش، ماليا -- ۲۴ مرداد (۱۵ اوت)
رئيس جمهوری آمريکا در حال دوچرخه سواری با دخترش، ماليا -- ۲۴ مرداد (۱۵ اوت)

باراک اوباما تعطیلات تابستانی خود را نیمه‌کاره گذاشت و به واشنگتن بازگشت تا درباره دو موضوع با اعضای دولت خود تبادل نظر کند: اوضاع عراق و تنش‌ها در شهر فرگوسن.

باراک اوباما رئيس‌جمهوری ایالات متحده در اقدامی غيرمنتظره‌، تعطیلات تابستانی خود را نیمهکاره گذاشت و يکشنبه شب به واشنگتن بازگشت تا با جو بايدن معاون خود، و ديگر مشاورانش درباره دو موضوع تبادل نظر کنند: نخست، کارزار نظامی آمريکا در عراق، و دوم، تنش‌های ميان پليس و تظاهرکنندگان در شهر فرگوسن.

کاخ سفيد در مورد اين که چرا آقای اوباما بايد در اين مذاکرات شرکت می‌کرد توضيح زيادی نداد. اما او در طی تعطيلات خود دو بار پيرامون هر دو موضوع گزارش‌هايی دريافت نموده و رهنمودهايی صادر کرده بود.

به نظر می‌رسد تصميم در مورد بازگشت به واشنگتن بخشی به دليل انتقادهايی بوده که علیه او مطرح شده، مبنی بر اين‌که چرا رئيس جمهوری درست در وسط اين همه بحران‌های خارجی و داخلی دو هفته مرخصی گرفته است.

اما اين بحران ها در همان هفته اول، تعطيلات رئیس جمهوری آمریکا را تبديل به تعطيلات کاری کرده بود. وی در برابر دوربين‌های تلويزيونی ظاهر شد و بيانيه‌هايی در مورد عراق و درگیری های شهر فرگوسن (در ايالت ميسوری) صادر کرد. وی در همين حال با رهبران خارجی درمورد تنش‌های ميان اوکراين و روسيه، و همچنين ميان فلسطينی ها و اسرائيل، صحبت کرد.

اريک شولتز سخنگوی کاخ سفيد، در اين مورد گفت «انصاف اين است که بگوئيم البته اوضاع پيچيده‌ای در جهان رخ داده، و به اين دليل رئيس‌جمهوری خود را درگير نگاه داشته است.»

رئيس جمهوری آمريکا بنا دارد روز سه شنبه به تعطيلات خود بازگردد و تا آخر هفته را در کنار خانواده بگذراند.

XS
SM
MD
LG