لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۸

مراسم یادبود کشته‌شدگان آبان ۹۸ در برابر پارلمان اروپا در بروکسل برگزار شد


گردهمایی ایرانیان در بروکسل، بلژیک.
گردهمایی ایرانیان در بروکسل، بلژیک.

روز جمعه در بروکسل مراسمی با حضور ایرانیان و برخی چهره‌های سیاسی ایرانی و خارجی برای گرامیداشت جان‌باختگان آبان ۹۸ برگزار شد.

از جمله چهره‌های شناخته شده حاضر در این مراسم می‌توان به دریا صفایی، نماینده پارلمان بلژیک، چارلی ویمرز نماینده پارلمان اروپا از سوئد، و مارک دمسماکر سناتور بلژیک، اشاره کرد.

برخی از حاضران در این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از هدف برگزاری این مراسم و پیام‌شان برای مردم ایران گفتند.

چارلی ویمر، نماینده پارلمان اروپا از سوئد، گفت: «پیام من برای مردم داخل ایران این است که ما شما را فراموش نکرده‌ایم. اینجا اروپایی‌هایی هستند که معتقدند آینده‌ای درخشان در انتظار شما است. وظیفه اخلاقی ما این است که از شما حمایت کنیم و بگوییم ما صدای شما را می شنویم.»

چارلی ویمر از اتحادیه اروپا خواست فشار علیه رژیم جمهوری اسلامی را بیشتر کند.

وی گفت که پارلمان اروپا می‌تواند برای زیر فشار گذاشتن جمهوری اسلامی هرچه بیشتر با آمریکا همکاری کند، چرا که این فشارها در گذشته حکومت ایران را به زانو درآورد، اما اتحادیه اروپا سیاست انفعالی در پیش گرفت.

او افزود: «پس بیایید خواستار اقدام بیشتر اروپا در همبستگی بیشتر با مردم ایران باشیم.»

دریا صفایی، نماینده پارلمان بلژیک، نیز در این باره گفت: «خیلی خوشحالم که امروز اینجا هستیم برای این که یاد جانباختگان آبان را بزرگ بداریم. برای این که بگوییم آنها برای آرمان بزرگی جنگیدند. آنها برای برقراری آزادی - که حق هر انسانی است - و برای برقراری دموکراسی مبارزه کردند.»

خانم صفایی همچنین گفت که با برگزاری این تجمع و طرح این موضوع در برابر پارلمان اروپا «سعی می‌کنیم همچنان کشورهای اروپایی را آگاه کنیم از این که وظیفه‌ای که بر دوش مردم ایران سنگینی می‌کند، ولی یک مبارزه برای تمام جهانیان است، ارزش حمایت اروپا و کشورهای غربی را دارد و می‌دانم که در نهایت این مسیری است که اروپا هم طی خواهد کرد.»

سعید بشیرتاش، فعال سیاسی، گفت که هدف از برگزاری این تجمع این است که «صدای مردم ایران باشیم» و «به جهانیان نشان بدهیم ... آبان زنده است.»

آقای بشیرتاش گفت: «ما باید صدای مردم ایران را به مقامات اتحادیه اروپا برسانیم. به آنها بگوییم که در مذاکراتشان با جمهوری اسلامی، حقوق بشر را فراموش نکنند حقوق مردم ایران را فراموش نکنند. باید به آنها بگوییم که مردم ایران، جمهوری اسلامی را نمی خواهند. به سود مردم ایران، به سود منطقه، و به سود جهان است که در ایران یک نظام مردم‌سالاری که با جهان در دوستی است و به بی‌ثباتی در منطقه دامن نزند برقرار بشود و منافع مشترک داریم در برقراری یک حکومت مردم سالار در ایران.»

حامد فرد، خواننده رپ، نیز در ارتباط با نقش هنرمندان در جامعه، از ‌آنها خواست با اعلام موضعی واضح تر رویکرد خود را مشخص کرده و در کنار مردم بایستند.

وی گفت: «یک سری هنرمندان هستند در ایران که موضع خودشان را روشن کردند و سلبریتی‌های نظام هستند و موضع‌شان مشخص است. و یک سری هستند که موضع‌شان را مشخص نمی‌کنند و این ناراحت کننده است و باید بدانند که در هر صورت ماه پشت ابر نمی‌ماند و این نظام هم رفتنی است. الان باید موضع‌شان را مشخص کنند، پشت مردم بیایند، و به طرفدارانشان راه آزادی را نشان بدهند.»

حامد فرد، خواننده رپ گفت: «ما پیام‌مان این است که با تمام وجود با تمام شرایطی که داریم و با تمام سختی هایی که وجود دارد، پشت مردمان هستیم، پشت خانواده‌های داغدار آبان ۹۸ هستیم. از دیدگاه بنده، این مسیری است که شروع شده و تا راه آزادی ادامه دارد.»

شرکت کنندگان در این مراسم که از شهرهای مختلف اروپا در بروکسل گردهم آمدند با در دست داشتن پرچم و عکس کشته‌شدگان در حوادث اخیر و سال‌های پیش، یاد و خاطره کشته شدگان را گرامی داشتند.

در پایان این مراسم برخی هنرمندان حاضر به اجرای زنده موسیقی اعتراضی پرداختند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG