لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

آلبوم «انتقام به هر قیمتی»؛ گروه «کانفس» درباره اوین و قربانیان آبان ۹۸ می‌خواند


گروه کانفس. آرشیو
گروه کانفس. آرشیو

نیکان خسروی، مشهور به «سیانور»، خواننده، نوازنده، و رهبرگروه «کانفِس» نامی آشنا در عرصه موسیقی هوی متال ایران است.

او فعالیت‌های هنری خود را در سال ۲۰۱۰ در ایران آغاز کرد و پس از انتشار دومین آلبوم گروه کانفس، همراه با آرش ایلخانی یکی دیگر از اعضای بند، توسط اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر شد.

آنها مدت طولانی در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفتند، و پس از آزادی به قید ضمانت، در نهایت به دلیل فعالیت‌های هنری خود هر یک به شش سال زندان محکوم شدند.

نیکان خسروی در گفت‌وگو با بهنودمکری از صدای آمریکا می‌گوید: «قصد داشتیم تقاضای تجدیدنظر دهیم ولی بعد از این که من را از دانشگاه اخراج کردند و با مشکلات بسیاری مواجه شدم، فهمیدم که جریان چیز دیگری است و این حکومت با همین شیوه می‌خواهد شما را از کاری که به آن علاقمند هستید، منع کند و واقعا در چنین شرایطی نمی‌توان فعالیت کرد و باید رفت.»

نیکان خسروی
نیکان خسروی

او ابتدا به ترکیه رفت و پس از مدتی به کمک سازمان‌های بین‌المللی که حامی هنرمندان مهاجر کشورهایی با حکومت‌های خودکامه هستند، در سال ۲۰۱۸ به نروژ مهاجرت کرد.

این هنرمند ایرانی می‌گوید: «بعد از این که در نروژ فعالیت‌های هنری خود را از سر گرفتم و با رسانه‌های مختلف گفت‌وگو کردم، در ایران اتهامات تازه‌ای به پرونده من اضافه کردند و به ۱۲ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدم. این‌جا بود که متوجه شدم حدسم درست بود و این حکومت می‌خواهد با چنین احکام غیرانسانی، هنرمندان را بترساند و مانع کار آنها شود.»

نیکان خسروی درباره مهاجرت به نروژ و تجربه زندگی در کشوری جدید می‌گوید: «زندگی در نروژ به عنوان یک کشور دموکراتیک باعث می‌شود که به عنوان یک هنرمند لازم نباشد که برای انتشار یا حتی تولید آثارتان از کسی اجازه بگیرید، این جلوی هدررفتن انرژی را می‌گیرد و باعث شکوفایی بیشتر می‌شود. یکی از مزیت‌های دیگر، کار کردن با آرتیست‌های مختلف است، من حتی اینجا توانستم یک فستیوال متال را با ایده‌هایی که داشتم، برگزار کنم که در ایران غیرممکن بود!»

سومین آلبوم گروه کانفس
سومین آلبوم گروه کانفس

سومین آلبوم گروه کانفس با عنوان «انتقام به هر قیمتی» در ماه ژانویه از طریق یک کمپانی مشهور سوئدی منتشر می‌شود.

نیکان خسروی درباره این آلبوم می‌گوید: «ما در این آلبوم با تهیه کننده مطرحی مثل Machine کار کردیم که با گروهی مثل Lamb of God، دو‌ بار نامزد جایزه گرمی شد. این مجموعه، تلفیقی از اشکال Groove Metal, Death Metal, Hardcore, Nu Metal است، با اشعاری درباره زندان اوین، یا رویدادهای خونین آبان ۹۸ در ایران که خواستم حتما به آنها اشاره کنیم.»

نیکان خسروی در ادامه می‌افزاید: «این آلبوم برای من بسیار خاص است و حدود شش هفت سال روی آن کار کردم، بسیار خوشحالم که علی‌رغم تمامی مشکلات بالاخره منتشر می‌شود، این یک سبک تازه‌ای در موسیقی متال ایران خواهد بود.»

آرش ایلخانی، عضو دیگر گروه، از ابتدای پیدایش کانفس، با نیکان خسروی همکاری داشته است. او نیز در حال حاضر ساکن نروژ است ‌‌و فعالیت‌های هنری خود را در این کشور ادامه می‌دهد.

آرش ایلخانی درباره استقبال از آثار گروه در نروژ که که اعضای اصلی آن ایرانی هستند، می‌گوید :«اوایل وقتی می‌شنیدند که که یک گروه ایرانی الاصل موسیقی متال اجرا می‌کند، برایشان عجیب بود چون درصد بسیاری از نروژی‌ها و جوامع اروپایی به طور کلی، تصویر متفاوتی از ایران در ذهن دارند. اما وقتی به آثار ما گوش می‌دهند، و داستان‌های ما را می‌شنوند که چطور و با چه تلاشی به این جایگاه رسیدیم، و اینکه هدف و مفهوم آثار کانفس چه چیزهایی هست، به کارها علاقه بیشتری پیدا می‌کنند، و جذب آهنگ‌های کانفس می‌شوند.»

علاوه بر نیکان خسروی و آرش ایلخانی، سه هنرمند نروژی از اعضای دیگر گروه متال کانفس هستند و این همکاری مشترک با استقبال زیادی از سوی طرفداران این سبک موسیقی همراه شده است.

به گفته نیکان خسروی، آثار گروه برای شنونده‌های جهانی ساخته می‌شود ولی به هر حال گوشه‌های از تجربیات تلخ، شیرین، خوب، یا بد زندگی آنها در ایران را نیز بازتاب می‌دهد که پدیده خاص ‌و متفاوتی است.

نیکان خسروی از آلبوم جدید «کانفس» پس از بازداشت و مهاجرت از ایران می‌گوید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:07:52 0:00

XS
SM
MD
LG