لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۱

بازداشت نرگس محمدی در سالگرد اعتراضات آبان؛ خانواده فرزاد انصاری‌فر «تحت فشار» نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند


نرگس محمدی، سخنگو و نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر
نرگس محمدی، سخنگو و نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر

دومین سالگرد آغاز اعتراضات مردم ایران در آبان ۹۸ و کشته شدن و بازداشت صدها تن از معترضان توسط نیروهای امنیتی و نظامی در حالی روز سه شنبه فرا رسید که بر اساس گزارش ها، نرگس محمدی، فعال مدنی بازداشت شده و مقامات جمهوری اسلامی به دنبال جلوگیری از برگزاری مراسم بزرگداشت جان‌باختگان هستند.

منابع حقوق بشری گزارش داده‌اند که روز سه‌شنبه ۲۵ آبان، فرزانه انصاری‌فر، خواهر فرزاد انصاری‌فر از کشته‌شدگان آبان ۹۸، مدت کوتاهی بازداشت شد و از سوی ماموران امنیتی ایران برای لغو مراسم یادبود برادرش «تحت فشار» قرار گرفته است.

جواد حیدریان، روزنامه‌نگار که پسرخاله فرزاد انصاری‌فر است، ۲۵ آبان ۹۸ را «یادآور یکی از خونین‌ترین روزهای تاریخ ایران» دانست و در توییتی نوشت: «روزی که صدها نفر بی‌آن‌که سلاحی داشته باشند، عمدتا از پشت سر هدف قرار گرفتند. روز تلخی که در یاد خانواده‌ قربانیان و البته ملت ایران تا ابد خواهد ماند حتی اگر مانع برگزاری مراسم سالگرد آنها شوند.»

از سویی، شورای شهر بهبهان هم‌زمان با دومین سالگرد کشته شدن چند تن از معترضان در این شهر، برای دومین سال پیاپی اعلام کرده است که جاده منتهی به آرامستان برای «عملیات عمرانی» بسته است.

هم‌زمان، روز سه‌شنبه تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، فعال مدنی و حقوق بشر در توییتی اعلام کرد که خانم محمدی در مراسم دومین سالگرد کشته شدن ابراهیم کتابدار در تهران بازداشت شده است.

در جریان دادگاه مردمی آبان ۹۸ نیز ویدئویی از سکینه احمدی، مادر ابراهیم پخش شد که می‌گفت در پاسخ دادخواهی او گفته‌اند: «کشتیم که کشتیم خوب کاری کردیم.»

مریم کریم‌بیگی، فعال حقوق بشر و خواهر مصطفی کریم‌بیگی از جان‌باختگان اعتراضات سال ۸۸، ویدئویی از لحظه دستگیری نرگس محمدی منتشر کرده که نشان می‌دهد مادر ابراهیم کتابدار فریاد می‌زند تا مانع بازداشت او شود.

روز دوشنبه نیز مرتضی دامور، پدر وحید دامور، از کشته‌شدگان آبان ۹۸، در ویدئویی اعلام کرد که برای یادبود دومین سالگرد کشته شدن فرزندش عکس‌های او را بر در خانه نصب کرده بوده، اما «مأموران جمهوری اسلامی آن‌ها را کنده و با خود برده‌اند. او گفت «از عکس بچه‌های ما هم می‌ترسند!»

بازداشت و تهدید به منظور جلوگیری از برگزاری مراسم یادبود جان‌باختگان آبان ۹۸ در ایران در حالی است که مراسم گوناگونی برای بزرگداشت یاد جان‌باختگان آن واقعه در دیگر نقاط جهان برگزار می‌شود.

ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، یکی دیگر از جان‌باختگان آبان ۹۸، ویدئویی از یک مراسم‌ در لس‌آنجلس را منتشر کرده است.

گزارش اختصاصی بخش فارسی صدای آمریکا را از این تجمع اعتراضی ببینید:

نت‌بلاکس، نهاد بین‌المللی نظارت بر اینترنت، در توییتی یاد سالگرد آبان ۹۸ را زنده کرد و نوشت: «دو سال پیش در چنین روزی ما گزارش دادیم که اینترنت در چندین منطقه ایران در جریان اعتراضات مسالمت‌آمیز قطع شده است. با قطع ارتباطات اعتراض به ۲۱ شهر گسترش یافت و با سرکوب مواجه شد که کشته شدن صدها تن را در پی داشت.»

نت‌بلاکس تأکید کرد: «ما به نظارت ادامه می‌دهیم.»

در عین حال، برخی از کاربران از شهرهای مختلف ایران امروز نیز گزارش داده‌اند که اینترنت با اختلال همراه است.

این دور از اختلال اینترنت ایران از چند روز پیش آغاز شده است. چنانچه حسین رونقی، بلاگر و فعال آزادی بیان در ایران، نوشت از روز جمعه ۲۱ آبان، «اختلال شدیدی بر روی وی‌پی‌ان‌ها و فیلترشکن‌ها وجود دارد که منجر به قطعی اینترنت می‌شود.»

XS
SM
MD
LG