لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

تشکیل یک پرونده جدید علیه نرگس محمدی؛ عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری او شد


نرگس محمدی. تصویر برگرفته از توئیتر تقی رحمانی.
نرگس محمدی. تصویر برگرفته از توئیتر تقی رحمانی.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۲۸ آبان در بیانیه‌‌ای با اشاره به بازداشت نرگس محمدی توسط ماموران امنیتی ایران اعلام کرد این فعال مدنی که فعالیت‌های بشردوستانه‌اش صلح‌آمیز است، در معرض خطر مجازات ۸۰ ضربه شلاق است.

در این بیانیه به نقل از هبا مورایف، مدیر دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، آمده است: «ما خطاب به مقامات ایران می‌گوییم که فورا و بدون قید و شرط او را آزاد و حکم ناعادلانه‌اش را لغو کنند، و اطمینان یابند که وی مورد شکنجه و یا سوءرفتار قرار نمی‌گیرد.»

در این بیانیه همچنین گفته شده است: «دستگیری یک فعال حقوق بشر که در دومین سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ ،که طی آن صدها مرد و زن و کودک توسط نیروهای امنیتی ایران کشته شدند، درخواست حقیقت و عدالت کرده سنگدلانه و یادآور مصونیت سیستماتیک در ایران در قبال ارتکاب جرائم تحت قوانین بین‌المللی است.»

آرش صادقی، فعال حقوق بشر، روز جمعه به بخش فارس صدای آمریکا گفت در آخرین تماسی که با نرگس محمدی داشته، او گفته که در بند ۲۰۹ اوین به‌سر می‌برد و پرونده جدید برایش باز شده است.

نرگس محمدی، فعال مدنی و نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، پیشتر در یک تماس کوتاه تلفنی گفته بود در زندان اوین است، حکم «۳۰ ماه زندان» را به او ابلاغ کرده‌اند، و قرار است او را «شلاق» بزنند.

وی روز سه‌شنبه در جریان مراسم دومین سالگرد کشته شدن ابراهیم کتابدار بازداشت شد.

انجمن قلم نروژ هم روز جمعه با ارسال نامه‌ای به سفیر نروژ در ایران، به دستگیری دوباره نرگس محمدی اعتراض کرده و خواستار آزادی سریع او شد.

انجمن قلم نروژ در این نامه از مقامات نروژی خواسته است از مقامات ایرانی بخواهند که فوری و بدون قید و شرط، نرگس محمدی آزاد و تمامی اتهام‌ها علیه او لغو شود.

XS
SM
MD
LG