لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

فرزاد بنی «ردای خون» را به خانواده‌های قربانیان آبان ۹۸ تقدیم کرد


فرزاد بنی، خواننده ایرانی ساکن آلمان (آرشیو)
فرزاد بنی، خواننده ایرانی ساکن آلمان (آرشیو)

فرزاد بنی، خواننده ایرانی ساکن آلمان، به مناسبت سالگرد رویدادهای خونین آبان ۹۸ و سرکوب معترضان ایرانی توسط حکومت جمهوری اسلامی آهنگ جدیدی را منتشر کرد.

این اثر «ردای خون» نام دارد و فرزاد بنی علاوه بر اجرا، ترانه‌سرایی، آهنگسازی، و تنظیم آن را نیز بر عهده داشته است.

فرزاد بنی این قطعه پراحساس و تأثیرگذار را به مادران داغدار ، خانواده‌های قربانیان آبان ۹۸، و همچنین بازماندگان پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد، تقدیم کرده است.

فرزاد بنی فعالیت‌های هنری خود را اواخر دهه هشتاد خورشیدی با نوشتن اشعار کوتاه و سرودن ترانه در ایران آغاز کرد؛ ولی به دلیل محدودیت‌هایی که به ویژه در زمینه آثار اعتراضی و اجتماعی وجود‌ داشت، ناچار به مهاجرت شد.

او حدود دو سال در ترکیه بود و سرانجام به آلمان رفت و در حال حاضر ساکن شهر کلن است.

فرزاد بنی در گفت‌وگو با بهنود مکری از صدای آمریکا می‌گوید: «در ترکیه به دلیل مشکلات زندگی، فعالیت هنری خاصی نداشتم ولی ترانه می‌سرودم و با توجه به اینکه ترسی از بازداشت و دستگیری نبود، با آسایش خاطر ‌و با آزادی کامل شعر می‌گفتم و احساس بهتری نسبت به گذشته داشتم.»

او که در ایران دوره‌های سلفژ و مبانی موسیقی را گذرانده بود و تجربیاتی در خوانندگی داشت، پس از اقامت در آلمان تصمیم گرفت که با آهنگسازی، ترانه‌های خود را اجرا کند.

فرزاد بنی
فرزاد بنی

فرزاد بنی در این باره می‌گوید: «در ابتدا با آثار پاپ شروع کردم و هنوز هم ترانه‌های پاپ می‌خوانم، ولی دیدم که حس واقعی که در قلبم هست، و عاملی که باعث‌ دوری من از ایران شده است، فریاد و اعتراضی است که نسبت به ظلم و بی عدالتی در این کشور دارم، و‌ متأسفانه به هنرمندان اجازه نمی‌دهند که داخل ایران پیام خود را منتقل کنند، به همین دلیل تصمیم گرفتم تا در زمینه تهیه و تنظیم آثار اعتراضی نیز فعال باشم.»

فرزاد بنی با اشاره به این که از دید او، اجرای چنین آثاری با هدف «دادخواهی» صورت می‌گیرد، تأکید می‌کند که در ایران حق مسلم زندگی، و نیازهای روزمره ابتدایی زندگی از مردم گرفته شده است و هنرمندان باید در قبال چنین فاجعه‌ای احساس مسئولیت کنند و صدای مردم باشند.

«ردای خون» یکی از چند قطعه اعتراضی است که اخیرا توسط این هنرمند ایرانی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های موسیقی منتشر شده است.

فرزاد بنی درباره این اثر می‌گوید: «در آستانه سالگرد رویدادهای تلخ آبان ماه بود که شعری در این رابطه سرودم، هر چند که فرصت چندانی نداشتم ولی تصمیم گرفتم تا آهنگ را بسازم و حتما این قطعه را اجرا کنم. همه چیز به سرعت پیش رفت و خوشبختانه کار به موقع آماده شد، امکان انتشار چنین اثری که در ایران نیست، ولی از طریق سایت‌ها و پلتفرم‌های خارج از ایران در دسترس علاقمندان قرار دارد.»

فرزاد بنی امیدوار است که کاربران ایرانی با همرسانی چنین آثار اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی، از هنرمندان مستقل ‌و مردمی حمایت کنند تا با انگیزه و اشتیاق بیشتری در این زمینه فعالیت کنند، و فریاد آزادی‌خواهی ایرانیان را جهانی کنند.

او با اشاره به این که «ظلم و استبداد همیشگی نیست»، تأکید می‌کند که «این دوران تلخ سپری خواهد شد» و «فردایی روشن و آزاد در انتظار ایرانیان خواهد بود.»

* این مطلب پس از انتشار تصحیح و به‌روز‌شده است

XS
SM
MD
LG