لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

آمریکا: بیمارستان‌ها نباید در میانه تبادل آتش قرار بگیرند، حماس باید بیمارستانها را ترک کند


متیو میلر
متیو میلر

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، می گوید به‌ جای آن که از اسرائیل خواسته شود به بیمارستانها حمله نکند از حماس خواسته شود که خود بیمارستانها را ترک کنند.

اسرائیل و آمریکا می گویند حماس در اماکنی که مردم غیرنظامی هستند برای خود پایگاه ساخته تا بدین وسیله از حمله دیگری در امان بماند.

میلر، در کنفرانس خبری روز دوشنبه ۲۲ آبان تاکید کرد که بیمارستان‌ها نباید در میانه تبادل آتش قرار بگیرند زیرا بناهای غیرنظامی هستند اما حماس از آنها بعنوان ستاد فرماندهی خود استفاده می کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه در هند گفته بود تلفات غیرنظامی بسیار زیاد شده است. سخنگوی او دوشنبه در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا به نظر آمریکا اسرائیل سعی دارد از کشته شدن غیرنظامیان پرهیز کند، جواب مثبت داد.

سخنگوی وزارت بهداشت نوار غزه روز دوشنبه گفت به دلیل اینکه بیمارستان شفای شهر غزه در محاصرهء تانکهای اسرائیل است در سه روز گذشته ۳۲ بیمار از جمله چند نوزاد جان خود را از داده اند زیرا برق قطع شده است.

یکشنبه شب اسرائیل ترتیباتی داد تا ۳۰۰ لیتر سوخت در جلوی ورودی به بیمارستان گذاشته شود. اما حماس مسئولین بیمارستان را از برداشتن و استفاده از آن برحذر داشت.

یکی از جراحان داخل بیمارستان در تماس تلفنی با خبرگزاری رویترز گفته بود دبه‌های سوخت جلوی بیمارستان هستند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه گفت با دولت اسرائیل در مورد رعایت احتیاط و در امان نگاه داشتن بیمارستان ها صحبت کرده است.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه ۲۲ آبان، با انتشار عکس‌ها و ویدیویی کامل از شواهد به دست آمده، نشان داد که نیروهای «تروریستی» حماس چگونه از بیمارستان «رنتیسی» به عنوان مکانی برای نگهداری گروگانها، انبار تسلیحات و مقر هماهنگی‌های جنگی خود استفاده می‌کردند.

در ویدیوی منتشر شده از سوی ارتش اسرائیل که به صدای آمریکا رسیده است، شواهد واضحی از حضور، هماهنگی و شیفت‌بندی نیروهای حماس و استفاده از طبقه زیرین بیمارستان رنتیسی به عنوان مقر فرماندهی عملیات جنگی به چشم می‌خورد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG