لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۱

بقایای هواپیمای ساقط شده مالزی در اختیار کامل شورشیان اوکراین


شورشیان مسلح طرفدار روسیه در شرق اوکراین در حال نگهبانی از محل سقوط هواپیمای مسافری مالزی در شرق اوکراین - ۲۹ تیر ۱۳۹۳
شورشیان مسلح طرفدار روسیه در شرق اوکراین در حال نگهبانی از محل سقوط هواپیمای مسافری مالزی در شرق اوکراین - ۲۹ تیر ۱۳۹۳

در حالی که سران کشورهای اروپایی با قاطعیت از رئیس جمهوری روسیه خواستند که امکان دسترسی بازرسان بین‌المللی به محل سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی در شرق اوکراین را فراهم کند، جدایی‌طلبان طرفدار مسکو در آن مناطق، کنترل کامل اجساد و بقایای ناشی از هواپیمای ساقط شده را در دست خود گرفتند.

ناظران بین‌المللی می‌گویند شورشیان مسلح مخالف دولت اوکراین، دسترسی آنها به محل سقوط هواپیما را محدود کرده‌اند و مقام‌های اوکراین نیز شورشیان را متهم می‌کنند که اجساد قربانیان حادثه را به زور از دسترس آنها دور کرده‌اند.

موجی از خشم جهانی در مورد رسیدگی به اجساد قربانیان پرواز شماره ۱۷ مالزی، در حالی ابراز می‌شود که شورشیان مسلح در شرق اوکراین، ممکن است با بدست گرفتن کنترل محل سقوط هواپیما، اقدام به دستکاری در شواهد و مدارک بجا مانده در آن محل کنند.

ولادیمیر گرویسمن معاون نخست وزیر اوکراین در یک نشست مطبوعاتی از پیدا شدن ۲۷ جسد دیگر در روز یکشنبه، به همراه بقایایی از پیکر ۲۰ مسافر دیگر هواپیمای مالزیایی در اطراف محل حادثه خبر داد.

آلکساندر بورودای رهبر شورشیان دونتسک نیز اعلام کرد اجساد پیدا شده را تا زمان ورود هیات بازرسان بین‌المللی، در داخل واگن‌های یک قطار مجهز به سردخانه در شهر تورز،واقع در ۱۵ کیلومتری محل سقوط هواپیما، نگه خواهند داشت.

به گفته بورودای «این اجساد تا وقتی که کارشناسان نیامده‌اند، هیچ جایی نخواهند رفت.»

وی همچنین گفت جعبه سیاه هواپیما پیدا شده است و به سازمان بین‌المللی هوانوردی تحویل خواهد شد.

در همین حال، جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه گفت شواهد و مدارک باقیمانده از هواپیمای مسافری مالزی نشان از آن دارند که شورشیان جدایی‌طلب طرفدار روسیه در اوکراین، آن هواپیما را با استفاده از یک سامانه موشکی که از روسیه آمده، ساقط کرده‌اند.

آقای کری در گفتگو با شبکه خبر سی ان ان همچنین گفت «کاملاً روشن است که این سامانه‌ای است که از روسیه منتقل شده است.»

مقام‌های آمریکایی می‌گویند گزارش‌های اطلاعاتی حاکی از آن هستند که روسیه چندین سامانه ضدهوایی SA-11 را به همراه برخی دیگر از تجهیزات نظامی را به آن سوی مرزهای مشترک با اوکراین منتقل کرده است.

XS
SM
MD
LG