لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

شورای امنیت برای بررسی سقوط هواپیمای مالزی جلسه اضطراری تشکیل می دهد


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار تحقیقات شفاف در مورد سقوط هواپیمای مسافربری مالزی در اوکراین شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه برای بررسی سقوط این هواپیما یک جلسه اضطراری تشکیل می دهد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواستار آتش بس فوری در شرق اوکراین برای بررسی سقوط هواپیمای مالزی شد.

هواپیمای مسافری مالزی روز پنجشنبه با ۲۹۸ سرنشین از آمستردام، پایتخت هلند به کوالالامپور می رفت که در شرق اوکراین نزدیک مرز روسیه سقوط کرد. همه سرنشینان هواپیما کشته شدند.

مقامات اوکراینی می گویند اصابت موشک موجب سقوط هواپیما شده است. آنها جدایی طلبان حامی روسیه را مقصر می دانند، اتهامی که جدایی طلب ها رد کرده اند.

خبرنگار امور امنیتی «صدای آمریکا» می گوید مقامات آمریکایی اصابت موشک به هواپیما را تایید کرده اند، اما آنها نمی دانند این موشک از خاک روسیه شلیک شده است و یا از اوکراین.

یوری سرگیوف، سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد گفت دولتش اسنادی که به گفته او نشان می دهد ارتش روسیه در سقوط هواپیمای مسافری مالزی دست داشته، به شورای امنیت ارائه می کند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بیانیه ای اعلام کرد شرایط سقوط هواپیما روشن نیست، اما جدایی طلبان مورد حمایت روسیه وضعیت به طور فزاینده خطرناکی را ایجاد کرده اند.

شرکت های هواپیمایی بین المللی از جمله شرکت های آمریکایی و خطوط مالزی گفته اند از پرواز در فضای اطراف مرز روسیه و اوکراین خودداری می کنند.

شرق اوکراین صحنه درگیری ها میان جدایی طلبان حامی روسیه و نیروهای دولتی اوکراین است. جدایی طلبان که پیش از این چندین هواپیمای اوکراین را سرنگون کرده بودند، در این مناطق اعلام استقلال کرده اند. آنان به دنبال پیوستن به روسیه هستند. بحران در مناطق شرقی اوکراین پس از سقوط دولت مورد حمایت روسیه در کیف آغاز شد.

یک روز پیش از سقوط هواپیما، ایالات متحده به خاطر نقش روسیه در بحران اوکراین تحریم ها علیه مسکو را تشدید کرد.

XS
SM
MD
LG