لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۰

نخست وزیر مالزی: عاملان سقوط هواپیمای مسافربری سریعا محاکمه شوند


نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی - ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۴
نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی - ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۴

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی خواستار آن شد که اگر علت سقوط هواپیمای مسافربری مالزی در اوکراین شلیک موشک بوده باشد، عدالت هر چه سریعتر در مورد عاملان سقوط هواپیما اجرا شود.

او که در یک کنفرانس خبری از روی یک بیانیه می خواند، روز جمعه گفت مالزی نتوانسته است علت سقوط هواپیمای بویینگ ۷۷۷ که از آمستردام به کوالالامپور می رفت را تایید کند.

نجیب رزاق گفت هواپیما پیش از سقوط هیچ پیامی که نشان دهنده مشکل باشد، ارسال نکرد.

نخست وزیر مالزی گفت در تماس با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا توافق کرده است که باید بازرسان دسترسی کامل به صحنه سقوط هواپیما داشته باشند.

هواپیمای مسافربری مالزی با ۲۹۸ سرنشین روز پنجشنبه در منطقه ای نزدیک مرز روسیه در اوکراین سقوط کرد.

نجیب رزاق گفت دولت اوکراین بر این عقیده است که هواپیما هدف قرار گرفته و سقوط کرده است اما «در این مرحله مالزی قادر به تایید علت این تراژدی نیست. اما ما باید دقیقا اتفاقی که برای این پرواز افتاده است را بدانیم و خواهیم دانست. هیچ سنگی که برگردانده نشده باشد، باقی نمی ماند.»

رزاق گفت اگر معلوم شود که به هواپیما شلیک شده، «ما اصرار داریم که عاملان آن باید به سرعت محاکمه شوند.»

دولت اوکراین «تروریست» ها را عامل سقوط هواپیما دانسته است. اوکراین به جدایی طلبان حامی روسیه تروریست می گوید. اما آنها این اتهام را رد کرده اند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت سقوط هواپیمای مسافربری مالزی در اوکراین ظاهرا «یک تصادف نبود» و هواپیما در هوا منفجر شده است.

نخست وزیر مالزی گفت کشورش تیمی از متخصصان پرواز، تیمی از امدادگران و یک تیم کمک های بلایا به کیف، پایخت اوکراین می فرستد. او گفت تیم بین المللی بررسی کننده سقوط هواپیما باید بدون هیچ دخالتی از سوی دیگران، به صحنه دسترسی داشته باشد و کسی نباید هیچ قطعه ای از جمله جعبه سیاه هواپیما را تکان دهد.

XS
SM
MD
LG