لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۴

سفیر آمریکا: موشک احتمالا از ناحیه تحت کنترل جدائی خواهان پرتاب شد


به گفته سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، بر اساس شواهد اولیه، هواپیمای مسافربری مالزیایی در اثر اصابت یک موشک در اوکراین ساقط شده است.

به گزارش آسوشیتد پرس، سامانتا پاور روز جمعه در جلسه اضطراری شورای امنیت گفت آمریکا بر این عقیده است موشک از ناحیه ای که در کنترل جدائی خواهان طرفدار روسیه قرار دارد پرتاب شد، و افزود روسیه موشک های SA-11 و تسلیحات سنگین دیگر به جدائی خواهان تحویل داده است.

سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد گفته بود شواهدی به شورای امنیت ارائه خواهد داد که نشان می دهد ارتش روسیه در سرنگون ساختن هواپیما دخالت داشت.

پیشتر، شورای امنیت سازمان ملل متحد بیانیه ای تصویب کرد که می خواهد تحقیقات کاملی در باره سرنگون شدن هواپیمای مسافری مالزی در آسمان شرق اوکراین صورت گیرد.

به گزارش آسوشیتد پرس، بیانیه همدردی عمیق شورا را ابراز می دارد و به خانواده های قربانیان، و مردم و دولت های تمام کسانی که کشته شدند تسلیت می گوید.

اعضای شورا در آغاز جلسه اضطراری در روز جمعه برای ادای احترام به ۲۹۸ قربانی برخاستند و یک دقیقه سکوت کردند.

شورا خواست بر اساس «رهنموردهای بین المللی هواپیمائی کشوری » تحقیقاتی صورت گیرد.

همچنین در روز جمعه، لیو تیون لای وزیر ترابری مالزی در گفت و گو با خبرنگاران در کوالالامپور، سرنگون ساختن عمدی هواپیما را علیه قوانین بین المللی توصیف کرد و گفت مالزی از پیشنهاد تحقیقات مستقل در مورد سقوط هواپیما در روز پنجشنبه، که در آن ۲۹۸ مسافر و خدمه کشته شدند، استقبال می کند.

او همچنین گفت مالزی یک تیم ۶۲ نفره را برای کمک به حمایت از خانواده های قربانیان به آمستردام می فرستد

اکثر مسافران هواپیما هلندی بودند، و بسیاری برای شرکت در کنفرانس بین المللی ایدز در ملبورن، رهسپار استرالیا بودند.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت جت مسافری در آسمان شرق اوکراین منفجر شد، و تصادفی سقوط نکرد.

خبرنگار صدای آمریکا در وزارت دفاع می گوید مقامات آمریکایی تائید می کنند هواپیما هدف موشک قرار گرفت، با این حال روشن نیست چه کسی آنرا پرتاب کرد.

یک مقام می گوید کسی که ممکن است هواپیما را با یک هواپیمای حمل و نقل نظامی اشتباه گرفت، آگاهانه آنرا هدف قرار داد.

خبرنگار صدای آمریکا در جنوب شرقی آسیا می گوید این نظر که هواپیما هدف موشک قرار گرفت قوت می گیرد.

اوکراین جدائی خواهان طرفدار روسیه را مسئول دانسته است، در حالی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، اوکراین را به دلیل حمله به شورشیان مسئول تلقی کرد.

او روز جمعه در گفت و گوئی تلفنی با نخست وزیر هلند خواهان تحقیقات بی طرفانه شد و گفت سقوط هواپیما نیاز به حل سریع بحران در شرق اوکراین را برجسته می سازد.

سازمان امنیت و همکاری در اروپا روز جمعه گفت نمایندگان آن از جدائی خواهان اوکراین قول گرفته اند با مقامات همکاری کنند و به تحقیقگران اجازه دهند به محل سقوط بروند.

XS
SM
MD
LG