لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

شورشیان اوکراین: چند جعبه سیاه هواپیمای مالزی پیدا شد


روز جمعه کارگران امداد، ماموران پلیس و حتی معدنچیان در منطقه ای در شرق اوکراین که هواپیمای مسافربری مالزی با ۲۹۸ مسافر در آن سقوط کرد، در میان قطعات هواپیما و اجساد سرنشینان که در منطقه وسیعی پخش شده است، به جستجو پرداختند.

جدایی طلبان حامی روسیه که این منطقه را تحت کنترل خود دارند، گفته اند ۸ جعبه سیاه از مجموع ۱۲ جعبه سیاه هواپیما را پیدا کرده اند و مشغول بررسی این هستند که با آنها چه کنند.

جعبه سیاه اطلاعات پرواز و مکالمات اتاق خلبان را ضبط می کند.

مسوولان می گویند تاکنون اجساد ۱۸۱ نفر از صحنه سقوط هواپیما جمع شده است.

دولت اوکراین جدایی طلبان را متهم به شلیک به هواپیما و سرنگونی آن کرده است. نخست وزیر مالزی پیشتر خواستار دسترسی آزاد بازرسان به منطقه شده بود و گفته بود هیچ قطعه ای از هواپیما از جمله جعبه سیاه آن نباید توسط دیگران جا به جا شود.

بازرسان دولتی اوکراین به این منطقه دسترسی ندارند. آنان خواستار یک بررسی بین المللی برای تعیین مقصر این سقوط شده اند. مقامات آمریکا می گویند اطلاعاتی دارند که نشان می دهد هواپیما هدف اصابت موشک زمین به هوا قرار گرفته است، اما نمی دانند که محل شلیک موشک اوکراین بوده است و یا روسیه.

به گزارش آسوشیتدپرس، روز جمعه برای اولین روز طی چند ماه اخیر، در منطقه درگیری میان نیروهای دولتی و جدایی طلبان حامی روسیه رخ نداد. اما دسترسی به منطقه سخت و خطرناک است.

ولادمیر پوتین، نخست وزیر روسیه اوکراین را مقصر دانسته و گفت دولت اوکراین مسوول نا آرامی ها در مناطق روسی زبان شرق کشور است.

XS
SM
MD
LG