لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۶

اوباما: سرنگون شدن هواپیما یک تراژدی جهانی است


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید یک موشک زمین به هوا که از ناحیه تحت کنترل جدائی خواهان طرفدار روسیه در اوکراین شرقی پرتاب شد، مسئول سرنگونی هواپیمای مسافری مالزی بود.

پرزیدنت اوباما روز جمعه در یک نشست خبری در کاخ سفید ، مرگ ۲۹۸ تن مسافران هواپیمای مالزیایی را « شقاوتی با ابعادی غیر قابل بیان» توصیف کرد.

آقای اوباما سرنگون شدن هواپیما را یک «تراژدی جهانی» نامید و خواست تحقیقات بین المللی معتبری صورت گیرد. او گفت «چشم های جهانیان به اوکراین شرقی دوخته شده است، و ما بر آن هستیم مسلم سازیم واقعیت معلوم شود.»

رویترز می گوید اکثر سخنان آقای اوباما بر روسیه متمرکز بود. او بارها گفت مسکو حاضر نشده است گام های لازم را برای آرام ساختن وضع در اوکراین بردارد.

پرزیدنت اوباما اظهار داشت رئیس جمهوری روسیه بیشترین قدرت را برای کاهش خشونت در اوکراین دارد، اما از آن استفاده نکرده است، و جدائی خواهان منظما از روسیه اسلحه، از جمله تسلیحات ضد هوائی دریافت می کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت روسیه، جدائی خواهان طرفدار روسیه و اوکراین باید بی درنگ اعلام آتش بس کنند و افزود «برای ما مهم است که تشخیص دهیم این واقعه دهشتناک تاکید می کند زمان برقراری صلح و امنیت در اوکراین فرا رسیده است.»

آقای اوباما گفت آمریکا برای هر کمکی که لازم باشد آماده است و افزود اعضای اداره آگاهی فدرال و اداره ایمنی ترابری رهسپار محل سقوط هواپیما شده اند.

پرزیدنت اوباما همچنین گفت دست کم یکی از مسافران شهروند آمریکا بود.

XS
SM
MD
LG