لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

رئیس ضد اطلاعلات اوکراین: روسیه در سقوط هواپیما نقش داشت


یک جدائی خواه طرفدار روسیه از محل سقوط هواپیما مرافبت می کند
یک جدائی خواه طرفدار روسیه از محل سقوط هواپیما مرافبت می کند

رئیس سازمان ضد اطلاعات اوکراین می گوید کشور او «شواهد قاطعی» در دست دارد که نشان می دهد روسیه درسرنگون شدن هواپیمای مسافری مالزیایی نقش داشت.

ویتالی نادا روز شنبه در یک کنفرانس خبری در کوالالامپور گفت شورشیان جدائی خواه برای راه اندازی موشک انداز پیشرفته BUK-1 آموزش ندیده اند، و افزود «ما یقین داریم تیمی که آنرا بکار انداخت روسی بود.»

اوکراین همچنین روسیه را به کمک به جدائی خواهان برای از بین بردن شواهد متهم کرده است.

دولت اوکراین روز شنبه دربیانیه ای گفت شورشیان ۳۸ جسد را از محل برداشته اند و به شهر دونتسک که در کنترل دارند برده اند.

بیانیه حاکی است اجساد با کمک «متخصصینی با لهجه روسی» بیرون برده شد. روسیه در باره این ادعا اظهار نظر نکرده است.

همچنین خبرنگارانی که به محل سقوط رفته اند روز شنبه گزارش دادند شورشیان مسلح برای جلوگیری از رسیدن آنها به آنجا تیرهای اخطار شلیک کردند.

یک تیم ناظران بین المللی می گوید جدائی خواهان فقط دسترسی محدودی به صحنه سقوط هواپیما به آنها داده اند. اجساد برخی از قربانیان در محل باقی است.

در این میان، وزارت امور خارجه روسیه می گوید سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه و جان کری همتای امریکائی او روز شنبه تلفنی درباره تحقیقات جاری بحث کردند، و گفتند نیاز است تحقیقگران بین المللی به محل سقوط هواپیما و اطلاعات مربوط دسترسی داشته باشند.

وزارت امور خارجه روسیه می گوید لاوروف و کری همچنین موافقت کردند که دو کشور باید از نفوذ خود در منطقه برای متوقف ساختن ناآرامی در اوکراین استفاده کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز با نیاز به تحقیقات بین المللی در مورد سقوط هواپیما موافقت کردند.

دولت آلمان می گوید دو رهبر روز شنبه در گفت و گوئی تلفنی موافقت کردند تحقیقات با هدایت سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری صورت گیرد.

پیشتر، وزیر ترابری مالزی که روز شنبه برای پیوستن به مقاماتی که به تحقیق در مورد سقوط هواپیما کمک می کنند رهسپار اوکراین شد، گفت در شواهد در محل سقوط دستکاری شده است.

او همچنین گفت هواپیما هنگامی که سرنگون شد در مسیر درست پرواز می کرد.

XS
SM
MD
LG