لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

واکنش‌ها به رقص در اکباتان؛ مربی مورد «بازجویی» قرار گرفت، «کمپین حمایت» از دختران شکل گرفت


 رقص دختران اکباتان به مناسب روز جهانی زن
رقص دختران اکباتان به مناسب روز جهانی زن

پس از انتشار ویدئوی رقص دختران شهرک اکباتان به مناسبت روز جهانی زن و پربیننده‌شدن آن در فضای مجازی، حساب توییتری «شهرک اکباتان» می‌گوید «میترا» مربی رقص این دختران تحت بازجویی قرار گرفته است.

حساب توییتری «شهرک اکباتان» که در چند ماه گذشته فیلم‌های مربوط به اعتراضات در این نقطه از تهران را منتشر کرده است نوشت که صفحه اینستاگرام میترا که غیرفعال شده بود پس از مدتی فعال شد.

ویدئوی پنج دختری که به مناسبت روز جهانی زن با ترانه «آرام باش» از رما خواننده اهل نیجریه و سلنا گومز در شهرک اکباتان رقصیده بودند با استقبال زیادی در فضای مجازی همراه شد.

حساب توییتری «شهرک اکباتان» همچنین خبر داده بود که نیروهای امنیتی دنبال فیلم دوربین‌های بلوک ۱۳ برای شناسایی دختران هستند و از نگهبان‌ها سوال می‌کنند. در نهایت گفته شد که به این دختران «تذکر» داده شده است.

پس از انتشار خبرهای مربوط به اینکه نیروهای امنیتی دنبال دختران شهرک اکباتان هستند، شماری از افراد در حمایت از آنها ویدئوهای مشابهی منتشر کردند.

ملیکا بلالی، کشتی‌گیر ایرانی ساکن اسکاتلند با هشتگ #دختران_اکباتان، ویدئویی از رقص خود با این آهنگ منتشر کرد و گفت: «جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته تلاش کرده تا ما را غمگین کند تا نتوانیم تصمیم‌گیری کنیم.»

شهروندان دیگر هم در شماری از شهرهای کشور ویدئوهای رقص خود را در حمایت از دختران اکباتان منتشر کردند.

حساب توئیتری «شهرک اکباتان» فیلم دیگری را نیز از رقص گروهی از دختران منتشر کرده است. در این ویدئو به زمان این ویدئو اشاره‌ای نشده است.

شهرک اکباتان در چند ماه اخیر یکی از کانون‌های اعتراضات در تهران بوده است و مورد سرکوب نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

ساکنان اکباتان در این مدت حتی از درون خانه‌های خود نیز علیه سرکوب و اعدام اعتراض کرده و شعار داده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند در‌ جریان یکی از رویدادهای اعتراضی در اکباتان یک بسیجی به نام آرمان علی‌وردی کشته شد. علیرضا نادعلی، سخنگوی شورای شهر تهران در روز نهم آبان در یک برنامه تلویزیونی ادعا کرد که «هزاران نفر» تماس گرفته و خواسته‌اند تا نام شهرک اکباتان به‌ نام او تغییر کند. کاربران در واکنش گفتند که تغییر نام اکباتان نمی‌تواند مانع شنیده شدن صدای اعتراض آنها شود.

در پرونده مربوط به کشته شدن این بسیجی چند معترض بازداشت‌ و متهم به دست داشتن در مرگ او شدند.

حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» نوشت که به برخی از خانواده‌های پرونده‌‌ اکباتان گفته‌اند که تا پیش از سال نو دادگاه آنها برگزار خواهد شد.

این حساب توییتری همچنین گفته که ۴ نفر از ده‌ها متهم این پرونده به نام‌های میلاد آرمون، حسین نعمتی، علیرضا کفایی و مهدی حسینی بیشتر از دیگران جانشان در خطر است.

XS
SM
MD
LG