لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

تنش در خاورمیانه؛ لوفت‌هانزا پروازهای شبانه از مبدا و مقصد بیروت را تعلیق کرد


یک هواپیمای شرکت لوفت‌هانزا در حال پرواز (آرشیو)
یک هواپیمای شرکت لوفت‌هانزا در حال پرواز (آرشیو)

یک سخنگوی لوفت‌هانزا روز دوشنبه از تعلیق پروازهای شبانه این شرکت هواپیمایی از مبدا و به مقصد بیروت تا روز ۱۰ مرداد سال جاری به دلیل وضعیت در خاورمیانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی لوفت‌هانزا تایید کرد که این تغییر از روز شنبه ٩ تیر آغاز شده اما فعلا تغییری در پروازهای روزانه این شرکت هواپیمایی از مبدا و به مقصد بیروت ایجاد نشده است.

همزمان شرکت خطوط هوایی بین‌المللی سوئیس، از شرکت‌های تابعه لوفت‌هانزا، اعلام کرد پروازهای شبانه خود از مبدا و به مقصد بیروت را «به دلیل تحولات سیاسی در مرز لبنان و اسرائیل» تا ۱۰ مرداد به روز منتقل می‌کند.

تصمیم این دو شرکت هواپیمایی همزمان با ادامه تنش‌ها میان حزب‌الله و اسرائیل و در پی درخواست شماری از کشورها همچون آمریکا، آلمان، کانادا، هلند، استرالیا، سوئیس، عربستان سعودی، کویت، و سوئد از شهروندان‌شان مبنی بر پرهیز از سفر به لبنان و یا ترک خاک این کشور در اسرع وقت است.

در روزهای پیش و پس از حمله بی‌سابقه جمهوری اسلامی ایران به اسرائیل در اواخر فروردین سال جاری نیز بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی غربی و منطقه‌ای، ضمن لغو پروازهای خود از مبدا و به مقصد برخی از کشورهای منطقه، اقدام به تغییر مسیر پروازهای ترانزیتی خود کردند.

اندکی بعد از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل، حزب‌الله به عنوان اصلی‌ترین بازوی نیابتی جمهوری اسلامی حملات پراکنده موشکی و پهپادی به شمال اسرائیل را آغاز کرد و در نتیجه تداوم این حملات، نزدیک به ۶۰ هزار شهروند اسرائیلی از مناطق همجوار لبنان تخلیه شده‌اند.

در مقابل، اسرائیل نیز با انجام حملات مرگبار به مواضع حزب‌الله در لبنان و سوریه، شمار زیادی از اعضای این گروه از جمله فرماندهان ارشد آن را کشته است.

تاکنون، تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا برای عقب‌راندن حزب‌الله لبنان به آن سوی رودخانه لیطانی در ۳۰ کیلومتری مرز مشترک اسرائیل و لبنان بر اساس قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که پایان‌بخش جنگ ۳۴ روزه اسرائیل و حزب‌الله در تابستان سال ۱۳۸۵ بود، ناکام مانده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG