لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

هشدار آلمان و هلند به شهروندانشان: «فوراً» لبنان را ترک کنید؛ افزایش احتمال جنگ اسرائیل و حزب‌الله


صحنه‌ای از درگیری‌ها در جنوب لبنان - ۶ تیر ۱۴۰۳
صحنه‌ای از درگیری‌ها در جنوب لبنان - ۶ تیر ۱۴۰۳

با بالا گرفتن نگرانی‌ها بر سر احتمال درگیری گسترده میان اسرائيل و حزب‌الله لبنان، شمار فزاینده‌ای از کشورها از شهروندان خود در لبنان می‌خواهند که هرچه سریع تر خاک آن کشور را ترک کنند.

آلمان روز چهارشنبه ۶ تیر از شهروندان خود در لبنان خواست «فورا» از لبنان خارج شوند. هلند نیز روز چهارشنبه به شهروندانش هشدار داد تا زمانی که پروازهای تجاری هنوز برقرار است لبنان را ترک کنند.

پیشتر کانادا، استرالیا، سوئیس، کویت، و سوئد از شهروندان‌شان خواسته بودند با توجه به شرایط جاری خاک لبنان را ترک کنند.

کانادا روز سه شنبه به شهروندانش گفت خاک لبنان را تا زمانی که فرصت دارند و پروازهای تجاری همچنان برقرار است، ترک کنند.

در این میان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، گفته بود که کشورش در جریان تنش‌های رو به افزایش با اسرائیل، با لبنان اعلام همبستگی می‌کند و از کشورهای منطقه خواست که آنها نیز از بیروت حمایت کنند.

تنش‌های فرامرزی بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان در هفته‌های اخیر تشدید شده و نگرانی‌ها از وقوع یک جنگ همه‌جانبه میان اسرائیل و حزب‌الله را بیشتر شده است.

حزب‌الله، که مورد حمایت تسلیحاتی و مالی جمهوری اسلامی است، پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائيل، جبهه درگیری جدیدی را در شمال اسرائيل گشود.

درگیری‌های مرزی در سراسر مرزهای شمالی اسرائیل منجر به آن شده‌ است که ده‌ها هزار نفر در هر دو سوی مرز خانه‌های خود را ترک کنند.

به گزارش رویتر، اردوغان در سخنرانی خود در برابر قانون‌گذاران حزب «عدالت و توسعه» در پارلمان گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، قصد دارد جنگ غزه را به منطقه گسترش دهد.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز چهارشنبه در جریان سفر به آمریکا هشدار داد که ارتش کشورش قادر است لبنان را در هر جنگی با شبه‌نظامیان حزب‌الله «به عصر حجر» بازگرداند، اما تاکید کرد که دولت نتانیاهو ترجیح می‌دهد راه‌حل دیپلماتیک در مرز اسرائیل و لبنان داشته باشد.

XS
SM
MD
LG