لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

تنش در منطقه؛ عربستان نیز از شهروندان خود خواست لبنان را «به سرعت» ترک کنند


پرچم‌های لبنان و عربستان سعودی
پرچم‌های لبنان و عربستان سعودی

با ادامه تنش‌ها میان حزب‌الله و اسرائيل، عربستان سعودی نیز به جمع کشورهایی پیوست که از شهروندانشان خواسته‌اند به لبنان سفر نکنند و یا هر چه زودتر و تا فرصت هست و پروازهای تجاری برقرار است خاک آن کشور را ترک کنند.

به گزارش روزنامه سعودی «سعودی گازت»، سفارت عربستان سعودی در لبنان گفته است که از نزدیک تحولات جنوب لبنان را زیر نظر دارد و بر درخواست قبلی خود از همه شهروندان سعودی که به ممنوعیت سفر به لبنان پایبند باشند تاکید می‌کند.

طبق این گزارش، سفارت عربستان از شهروندان سعودی که هم اکنون در لبنان هستند خواست به سرعت لبنان را ترک کنند.

پیشتر نیز کشورهای دیگر از جمله، آلمان، هلند، کانادا، استرالیا، سوئیس، کویت، و سوئد از شهروندان‌شان خواسته بودند با توجه به شرایط جاری خاک لبنان را ترک کنند.

سفارت آمریکا در بیروت نیز روز پنجشنبه هفتم تیر در اطلاعیه‌ای به شهروندان گفت که در سفر به لبنان به شدت تجدید نظر کنند.

سفارت ایالات متحده در بیروت نوشت دولت لبنان نمی تواند حفاظت از شهروندان ایالات متحده را در برابر گسترش ناگهانی خشونت و درگیری مسلحانه تضمین کند و شهروندان آمریکایی در لبنان نباید به جنوب این کشور، منطقه مرزی لبنان و سوریه یا اردوگاه های پناهندگان سفر کنند.

در این بین، گزارشی از اینکه جمهوری اسلامی ایران هشدار مشابهی به شهروندان ایرانی برای داده باشد منتشر نشده است. جمهوری اسلامی خود حامی اصلی مالی و تسلیحاتی حزب‌الله است. حزب‌الله پس از حمله ناگهانی ۷ اکتبر حماس به جنوب اسرائيل، جبهه درگیری جدیدی را علیه اسرائيل در شمال این کشور گشود که باعث افزایش نگرانی‌ها از گسترش جنگ شده است.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز چهارشنبه گذشته در جریان سفر به آمریکا هشدار داد که ارتش کشورش قادر است لبنان را در هر جنگی با شبه‌نظامیان حزب‌الله «به عصر حجر» بازگرداند، اما تاکید کرد که دولت نتانیاهو ترجیح می‌دهد راه‌حل دیپلماتیک در مرز اسرائیل و لبنان داشته باشد.

XS
SM
MD
LG