لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

هشدار فرستاده بایدن به حسن نصرالله: اگر حملات حزب‌الله ادامه یابد، آمریکا نمی‌تواند اسرائیل را متوقف کند


آموس هاشتاین، در لبنان
آموس هاشتاین، در لبنان

آموس هاشتاین، فرستاده ویژه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خاورمیانه، هفته گذشته به مقامات لبنان هشدار داد که اگر حزب‌الله به حملات خود ادامه دهد، کشورش نمی‌تواند مانع از حمله اسرائیل شود.

پایگاه خبری اکسیوس گزارش داد، هاشتاین، هفته گذشته در لبنان بود و خواستار کاهش «فوری» تبادل آتش بین حزب‌الله و اسرائیل شد که از زمان آغاز جنگ غزه ادامه داشت. او همچنین از اسرائیل دیدن کرد و در اورشلیم با نخست وزیر بنیامین نتانیاهو و وزیر دفاع یوآو گالانت و همچنین رهبران مخالفان گفتگو کرد.

هاشتاین در جریان دیدار خود با نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، یکی از متحدان حزب‌الله، خواستار ارسال پیامی به حسن نصرالله، رهبر این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی، مبنی بر عدم کنترل اسرائیل توسط آمریکا شد.

به گزارش اکسیوس، او به حزب الله توصیه کرد به جای افزایش تنش‌های مرزی، به طور غیرمستقیم با اسرائیل مذاکره کند.

به گفته یک دیپلمات، حزب‌الله پس از سفر فرستاده خود به ایالات متحده پیام‌هایی ارسال کرد که در آن از توانایی‌های این گروه شبه نظامی برای وارد کردن ضربات جدی به اسرائیل خبر می‌دهد، هرچند که تصریح کرد به دنبال جنگ نیست.

گزارش آکسیوس می‌افزاید که مقامات آمریکایی همچنین نگران هستند که با ادامه درگیری‌ها در غزه، احتمال وقوع جنگ بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان بیشتر می‌شود. این شرایط احتمالاً تنش‌های منطقه‌ای را شعله ور می‌کند و ایالات متحده را عمیق‌تر وارد درگیری می‌کند.

هاشتاین در جریان دیدار هفته گذشته خود گفت: «به نفع همه است که اکنون به این درگیری پایان دهیم. ما معتقدیم که از نظر دیپلماتیک راهی برای انجام آن وجود دارد. در صورتی که طرفین با آن موافقت کنند.»

از سوی دیگر دو تن از دستیاران ارشد نتانیاهو این هفته برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها در واشنگتن بودند تا درباره راه حل دیپلماتیک گفتگو کنند.

آکسیوس به نقل از یک مقام آمریکایی می‌گوید که مشاوران بایدن به تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی و ران درمر، وزیر امور استراتژیک، گفته‌اند که در صورت وقوع جنگ، واشنگتن به طور کامل از اسرائیل حمایت خواهد کرد، زیرا حزب‌الله تصمیم دارد با متحد خود حماس در غزه همبستگی نشان دهد.

پس از حمله تروریستی ۷ اکتبر حماس، نیروهای تحت رهبری حزب‌الله تقریباً هر روز به اجتماعات اسرائیلی و پست‌های نظامی در امتداد مرز حمله می‌کنند. این گروه شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی اعلام کرد تا زمانی که آتش‌بس در غزه برقرار نشود، حملات را متوقف نخواهد کرد.

هم حزب‌الله و هم گروه فلسطینی حماس مورد حمایت حکومت ایران هستند.

حملات حزب‌الله به اسرائیل در ماه جاری میلادی و در پی کشته‌شدن یکی از مقامات بلندپایه این گروه در حمله ارتش اسرائیل شدت گرفته است و باعث افزایش نگرانی‌های بین‌المللی از گسترش جنگ در خاورمیانه شده است.

XS
SM
MD
LG