لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

سفارت ایالات متحده در بیروت به اتباع آمریکا: در سفر به لبنان تجدیدنظر کنید؛ محیط امنیتی پیچیده است


تنش‌های فرامرزی بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان در هفته‌های اخیر تشدید شده و نگرانی‌ها از وقوع یک جنگ همه‌جانبه میان اسرائیل و حزب‌الله را بیشتر شده است. این گروه تحت حمایت های جمهوری اسلامی است.
تنش‌های فرامرزی بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان در هفته‌های اخیر تشدید شده و نگرانی‌ها از وقوع یک جنگ همه‌جانبه میان اسرائیل و حزب‌الله را بیشتر شده است. این گروه تحت حمایت های جمهوری اسلامی است.

سفارت ایالات متحده در بیروت روز پنجشنبه هفتم تیر در اطلاعیه ای خطاب به اتباع آمریکایی یادآوری کرد که «قویا در سفر به لبنان به شدت تجدید نظر کنند.»

در این اطلاعیه نوشته شده است که «محیط امنیتی پیچیده است و می تواند به سرعت تغییر کند.»

سفارت ایالات متحده در بیروت نوشت: «دولت لبنان نمی تواند حفاظت از شهروندان ایالات متحده را در برابر شیوع ناگهانی خشونت و درگیری مسلحانه تضمین کند» و «شهروندان آمریکایی در لبنان نباید به جنوب این کشور، منطقه مرزی لبنان و سوریه یا اردوگاه های پناهندگان سفر کنند.»

پیش از این، با بالا گرفتن نگرانی‌ها بر سر احتمال درگیری گسترده میان اسرائيل و حزب‌الله لبنان (گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی)، شماری از کشورها از شهروندان خود در لبنان خواسته اند که هرچه سریع تر خاک آن کشور را ترک کنند.

آلمان روز چهارشنبه ششم تیر از شهروندان خود در لبنان خواست «فورا» از لبنان خارج شوند. هلند نیز روز چهارشنبه به شهروندانش هشدار داد تا زمانی که پروازهای تجاری هنوز برقرار است لبنان را ترک کنند.

پیشتر کانادا، استرالیا، سوئیس، کویت، و سوئد از شهروندان‌شان خواسته بودند با توجه به شرایط جاری خاک لبنان را ترک کنند.

کانادا روز سه شنبه پنجم تیر به شهروندانش گفت خاک لبنان را تا زمانی که فرصت دارند و پروازهای تجاری همچنان برقرار است، ترک کنند.

در این میان، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، گفته که کشورش در جریان تنش‌های رو به افزایش با اسرائیل، با لبنان اعلام همبستگی می‌کند و از کشورهای منطقه خواست که آنها نیز از بیروت حمایت کنند.

تنش‌های فرامرزی بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان در هفته‌های اخیر تشدید شده و نگرانی‌ها از وقوع یک جنگ همه‌جانبه میان اسرائیل و حزب‌الله را بیشتر شده است.

حزب‌الله، که مورد حمایت تسلیحاتی و مالی جمهوری اسلامی است، پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائيل، جبهه درگیری جدیدی را در شمال اسرائيل گشود.

درگیری‌های مرزی در سراسر مرزهای شمالی اسرائیل منجر به آن شده‌ است که ده‌ها هزار نفر در هر دو سوی مرز خانه‌های خود را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری رویتر، اردوغان در سخنرانی خود در برابر قانون‌گذاران حزب «عدالت و توسعه» در پارلمان ادعا کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، قصد دارد جنگ غزه را به منطقه گسترش دهد.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز چهارشنبه در جریان سفر به آمریکا هشدار داد که ارتش کشورش قادر است لبنان را در هر جنگی با شبه‌نظامیان حزب‌الله «به عصر حجر» بازگرداند، اما تاکید کرد که دولت نتانیاهو ترجیح می‌دهد راه‌حل دیپلماتیک در مرز اسرائیل و لبنان داشته باشد.

XS
SM
MD
LG