لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

لیر ترکیه ۳۸ درصد ارزش خود را از ابتدای سال از دست داده است


لیر ترکیه در سال جاری میلادی ۳۸ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

کاهش ارزش لیر ترکیه با تیره شدن روابط دو کشور آمریکا و ترکیه شدت گرفت.

لیر سه درصد از ارزش خود را روز دوشنبه در برابر دلار از دست داد. در حال حاضر هر دلار آمریکا حدود ۶ لیر ترکیه معامله می شود.

برخی از کارشناسان می گویند سیاست های اقتصادی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، و تنش میان روابط ترکیه و آمریکا از جمله دلایل کاهش ارزش لیر است.

با ادامه مخالفت اردوغان با نرخ بهره بالاتر، سرمایه گذاران نسبت به بهبود وضعیت لیر چندان خوش بین نیستند.

تنش اخیر بر سر زندانی کردن یک کشیش آمریکایی در ترکیه شدت یافته است.

اندرو برانسون، که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد. وکیل برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی، اوایل مرداد از دادگاه خواست موکلش از حصر خانگی آزاد شود و اجازه خروج از کشور را داشته باشد؛ درخواستی که دادگاه رد کرد.

پیش از این درخواست، دادگاهی در شهر استانبول حکم داده بود که کشیش برانسون به جای حبس در زندانی در ازمیر، تحت بازداشت خانگی در همان شهر قرار بگیرد. سومین درخواست وکیل برانسون برای آزادی موکلش روز جمعه از سوی دادگاه عالی ترکیه رد شد. دو روز پیش از آن نیز یک دادگاه دیگر این درخواست را رد کرده بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار داده است اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو وزیر عملی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG