لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

دو سناتور ارشد: طرحی جایگزین برجام را برای تشکیل بانک سوخت هسته‌ای منطقه‌ای پیشنهاد می‌دهیم


از راست: سناتور لیندزی گراهام و سناتور باب منندز
از راست: سناتور لیندزی گراهام و سناتور باب منندز

لیندزی گراهام و باب منندز، دو سناتور ارشد جمهوری‌خواه و دموکرات، در مطلبی اعلام کردند طرحی را برای جایگزین کردن توافق هسته‌ای ایران ارائه می‌کنند که بر اساس آن، بانکی جهانی برای سوخت هسته ای در منطقه خلیج فارس تشکیل شود تا کشورهای منطقه از آن استفاده کنند.

باب منندز و لیندزی گراهام در مطلبی که روز پنجشنبه ۱۳ خرداد در واشنگتن‌پست منتشر شد، گفتند ايران و كشورهاى حوزه خليج فارس می‌توانند انرژى هسته‌اى مورد نياز خود را از یک بانک بين المللى سوخت هسته‌ای دريافت كنند.

همچنین به گزارش سايت خبرى تايمز اسراييل، سناتور ليندزى گراهام در سفر اخير خود به اسراييل گفت که رهبران عرب به‌‌طور خصوصى به او گفته‌اند كه در همان سطح و مقدارى كه جامعه بين المللى اجازه غنى‌سازى به ایران بدهد، آن‌ها نیز اجازه غنى‌سازى مطالبه خواهند كرد.

سناتور گراهام گفت: «اگر مواظب نباشيم یک روز متوجه می‌شویم كه غنى‌سازى اورانيوم در سراسر خاورميانه جريان دارد. اگر جهان یک صدا در برابر ايران بایستد، می‌توان از یک مسابقه تسليحاتى در خاورميانه جلوگيرى كرد، و تهران نیز بايد براى رفتار بد خود درد بيشترى را تحمل كند.»

او افزود: «اگر ایرانی‌ها واقعا انرژى هسته‌اى صلح‌آمیز می‌خواهند، می‌توان به آن رسید. آن‌ها به برنامه غنى سازى نياز ندارند و به باور من کشورهای عربی هم با چنين ساختارى موافق هستند كه انرژى هسته‌اى براى همه باشد، اما غنى سازى یک گزینه نيست. من و سناتور منندز اين ایده را با دولت جو بايدن در ميان خواهيم گذاشت.»

آقای گراهام با اشاره به این که ایجاد چنین بانکی از ابتدا موضع فرانسه بود، گفت آن دسته از رهبران اسرائیل که با آنها دیدار کرده از این ایده استقبال کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG