لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

استخراج «مخفیانه» رمزارز با برق مجانی شهرک‌های صنعتی در ایران


 تجهيزات استخراج رمز ارز در ایران - آرشیو
 تجهيزات استخراج رمز ارز در ایران - آرشیو

در حالی که بحران قطعی مکرر برق زندگی مردم ایران را با مشکلات جدی مواجه کرده و به مراکز درمانی و تاسیسات تولیدی کشور آسیب‌های اساسی زده است، یک کارشناس حوزه کار می‌گوید ماینرها با استفاده از برق مجانی شهرک‌های صنعتی، به طور مخفیانه رمزارز استخراج می‌کنند.

به گزارش ایسنا، برق از جمله در شهرک‌های صنعتی البرز و قزوین، روزانه «بیش از چهار تا پنج ساعت» قطع می‌شود و کارخانه‌ها مجبور می‌شوند با از کار انداختن دستگاه‌های اصلی‌شان، تولید را متوقف کنند. در این حال، در برخی کارخانه‌های دیگر سوله‌های خالی را به ماینرها اجاره داده‌اند تا با استفاده از برق مجانی، به طور پنهانی رمزارز استخراج کنند.

به گفته حمید نجف، کارشناس حوزه کار، این موضوع «عملا اشتغال و تولید» را در ایران با مشکل روبه‌رو کرده است. این در حالی است که «وزارت نیرو می‌تواند آنها را به‌راحتی شناسایی کند» و حتی هم‌اکنون «لیست این کارخانه‌ها و شرکت‌ها» در اختیار وزارت نیرو است.

این کارشناس حوزه کار دلیل روی آوردن کارخانه‌ها به استخراج رمزارز را گرفتاری‌هایی چون «مالیات و عوارض» و کسادی بازار می‌داند و معتقد است که «نبود قانون و نظارت» سبب «سوءاستفاده» می‌شود و برخی کارخانه‌ها خود را «زیان‌ده» نشان می‌دهند و «با اخراج و تعدیل کارگران» به استخراج رمزارز روی می‌آورند.

بر اساس یک فرمان اجرایی، دولت جمهوری اسلامی با شروع فصل گرما و گسترش قطعی برق، استخراج رمزارز را تا پایان شهریور ممنوع کرد.

صدای آمریکا پیش از این در گزارش‌هایی به وجود رد پای سپاه پاسداران و همچنین شرکت‌های چینی در مصرف برق ایران برای استخراج رمزارزها اشاره کرده بود.

XS
SM
MD
LG